Kto weźmie bankowe polisy

Włosi, którzy są właścicielem Pekao, czekają na zgodę Komisji Nadzoru Bankowego, by przejąć kontrolę nad Bankiem BPH kontrolowanym przez HVB.

Chociaż zgody na fuzję jeszcze nie ma, na rynku już teraz trwają spekulacje, kto zostanie partnerem ubezpieczeniowym nowego banku. W ubiegłym roku sektor bankowy przyniósł ubezpieczycielom 11,5 proc. przypisu składki, czyli 1,5 mld zł. Co prawda większość z tego to tzw. polisy antypodatkowe, które prawdopodobnie znikną wraz z likwidacją podatku Belki. Jednak eksperci prognozują szybki rozwój ubezpieczeń ochronnych podłączanych do produktów bankowych, a tym samym wzrost znaczenia banków jako dystrybutorów polis oszczędnościowych.

Według „Gazety Prawnej” wśród głównych rywali w walce o pozycję strategicznego partnera ubezpieczeniowego nowego banku wymienia się cztery firmy: Allianz, Commercial Union, Ergo Hestię i Royal Polska. Jednak z racji rozmiarów nowego banku i liczby możliwych do zaoferowania polis lista ewentualnych partnerów może być jeszcze dłuższa.

Z tej grupy tylko Commercial Union nie współpracuje dotąd z żadnym z tych dwóch banków. Ma za to wspólne z Bankiem BPH interesy: obaj są udziałowcami największego na rynku towarzystwa emerytalnego PTE BPH CU WBK.

Według Zygmunta Kostkiewicza, wiceprezesa CU Życie, argumentem za współpracą jego firmy z nowym bankiem jest to, że Grupa Aviva – instytucja macierzysta Commercial Union Polska – jest udziałowcem w UniCredito.

Podobne nadzieje ma Paweł Dangel, prezes Allianz, który jest głównym partnerem ubezpieczeniowym Pekao. Przede wszystkim z tego tytułu pozyskał w pierwszym półroczu tego roku około 60 mln zł (9 proc. swojego przypisu, przy czym część pochodzi ze współpracy z Eurobankiem). Ostatnio Pekao rozpoczął jednak współpracę z towarzystwem Cardif, które ubezpiecza ryzyko utraty pracy przez kredytobiorców.

Mało prawdopodobne, by nowy bank wybrał jednego partnera ubezpieczeniowego, chociażby ze względu na rozmiary banku i dużą liczbę rodzajów polis sprzedawanych tą drogą – czytamy.