Kto wydał najwięcej kart? Wcale nie Visa

Chińska organizacja płatnicza UnionPay zdobywa globalny rynek kart. Niemal 3 miliardy plastików będących w obiegu noszą logo firmy zza Wielkiego Muru. Z 45-procentowym udziałem w światowym rynku pod względem liczby wydanych kart UnionPay przebija zachodnich konkurentów – Visę i MasterCarda.

Chińska organizacja właściwie nie ma konkurencji na lokalnym rynku. Do niedawna międzynarodowi gracze nie mieli bezpośredniego dostępu do klientów chińskich banków, a wszystkie karty wydawane w Kraju Środka nosiły znak UnionPay. Sytuacja co prawda się zmienia, o czym może świadczyć wejście na tamtejszy rynek Citigroup, ale w obszarze obsługi lokalnych rozliczeń kartowych firmach nadal pozostanie monopolistą.

Visa i MasterCard mają godnego konkurenta

Poza Chinami UnionPay szybko wyrasta na bardzo istotnego gracza. Mając za sobą zaledwie 10-letnią historię, organizacja jest już obecna w 135 krajach świata. Sieć akceptacji kart rozrasta się głównie dzięki współpracy z mniejszymi lokalnymi konkurentami. W USA UnionPay sprzymierzył się z Discover Financial Services, organizacją o 5-procentowym udziale w amerykańskim rynku. Dało to Chińczykom dostęp do tych samych punktów handlowych, w których akceptowane są plastiki Visy i MasterCarda.

Obroty w sieci UnionPay napędzają przede wszystkim wydatki lokalne Chińczyków, ale coraz ważniejszą rolę odgrywają także transakcje poza granicami kraju. Organizacja czerpie połowę swoich przychodów z opłat od akceptantów, mając swój udział także w płatnościach kartami noszącymi jednocześnie logo innych, zachodnich organizacji płatniczych. Plastiki wydawane przez chińskie banki nie mogą bowiem nie mieć znaku UnionPay, chociaż obok niego może widnieć logo np. Visa.

W 2011 r. organizacja zarobiła 1,07 mld juanów, co oznaczało wzrost o 78% w stosunku do roku poprzedniego. W ciągu czterech poprzednich lat przychody UnionPay wzrosły trzykrotnie, a zysk powiększył się jedenastokrotnie. W tym samym czasie chiński rynek kart płatniczych utrzymywał stałą 20-procentową dynamikę wzrostu rok do roku.

W Polsce posiadacze chińskich plastików mogą wypłacać środki z bankomatów banku CitiHandlowy.