Lekki optymizm utrzymuje się

Na światowych giełdach dominują nieco lepsze nastroje. Wsparciem okazały się publikacje nieco lepszych od prognozy danych z europejskiej gospodarki. W strefie euro przemysł i usługi nadal się rozwijają, jednak w tempie bliskim stagnacji.

Rynki nie przejęły się zbytnio pogorszeniem nastrojów konsumentów w tym regionie. Nastrojów nie zdołały również popsuć słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku nieruchomości i niższy odczyt indeksu aktywności produkcyjnej publikowanego przez Bank Rezerwy Federalnej w Richmond oraz informacje o  trzęsieniu ziemi na północno-wschodnim wybrzeżu USA. Najwyraźniej inwestorzy wiążą coraz większe nadzieje z piątkowym wystąpieniem Bena Bernanke. W czasie sesji azjatyckiej  natomiast klimat inwestycyjny popsuła obniżka ratingu Japonii przez Moody’s  do Aa3.

Indeks Ifo, uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiej gospodarki, spadł w sierpniu do poziomu 108,7pkt., poniżej oczekiwań rynkowych. Niemiecki indeks bieżących warunków gospodarczych również zanotował spadek do 118,1pkt. z 121,4pkt. miesiąc wcześniej. W oczekiwaniu na te dane euro traciło na wartości a notowania eurodolara znalazły się poniżej poziomu 1,4400. Sama publikacja indeksów przyczyniła się do lekkiej zwyżki notowań EURUSD. Jak widać inwestorzy mniej nerwowo reagują na słabsze dane.

Notowania złotego pozostają dość stabilne z lekką tendencją do osłabiania się PLN od rana. Dzisiaj z Polski poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia w lipcu. Sprzedaż detaliczna wzrosła rok do roku o 8,2%, zaś w ujęciu  miesięcznym zwiększyła się o 0,7%. GUS poinformował również, że w ubiegłym  miesiącu stopa bezrobocia zmniejszyła się do 11,7%. Publikacją danych nie wpłynęła na notowania krajowej waluty, choć odczyty były gorsze od prognoz. Złoty będzie pozostał pod wpływem sytuacji  na rynkach zagranicznych.

Sytuacja na rynkach pozostaje dość stabilna- najprawdopodobniej silniejszych ruchów możemy spodziewać się dopiero w piątek.  Oczy inwestorów będą zwrócone na dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA.

EURPLN
EURPLN pozostaje w zakresie wahań wyznaczonym przez formację trójkąta. Wczorajsze umocnienie PLN miało dość ograniczony zasięg. Notowania eurozłotego w dalszym ciągu utrzymują się powyżej silnego wsparcia na poziomie 4,12, a na środowej sesji kurs odbił się od dolnego ramienia trójkąta. Najbliższym oporem pozostają okolice 4,1600.

EURUSD
Eurodolar wybronił w dniu wczorajszym opór na poziomie 1,45 wynikający z górnego ograniczenia lipcowo-sierpniowego zakresu wahań. Euro zyskuje po publikacji danych na temat indeksu Ifo. Wsparcie na poziomie 1,4360, gdzie przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym jest w skutecznie bronione.  Dobre nastroje utrzymujące się na rynkach akcji oraz słabszy sentyment do dolara powinny sprzyjać wzrostom na tej parze w krótkim terminie.

GBPUSD
Na GBPUSD na wykresie dziennym widoczna jest liniowa formacja odwrócenie trendu, co jak na razie powinno sprzyjać wzrostom na GBPUSD. Sytuacja techniczna będzie sprzyjać funtowi dopóty, dopóki notowania funt dolara będą utrzymywały się powyżej wsparcia na poziomie 1,6430. Przełamanie oporu na poziomie 1,6634 otworzy drogę do dalszej aprecjacji GBP względem USD.

USDJPY
Jen nie zareagował praktycznie na informacje o obniżeniu ratingu Japonii. Para USDJPY znajduje się w dalszym ciągu poniżej poziomu 77,00, tym samym inwestorzy po raz kolejny testują cierpliwość BoJ i to czy przy tak mocnym jenie bank centralny Japonii ponownie zdecyduje się na interwencję. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 76 jenów za dolara.

Źródło: IDM SA