W obiegu jest ponad 42 mln kart płatniczych, ale aż 1/3 z nich pozostaje nieaktywna

Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport o kartach płatniczych po III kwartale 2019 r. Wynika z niego, że na koniec września ubiegłego roku w naszych portfelach znajdowało się już 42,1 mln kart. Jednak aż 1/3 z nich pozostawała nieaktywna.

fot. Aleksandr Grechanyuk / Shutterstock

Pierwsze dane o kartach po III kwartale 2019 r. NBP opublikował w grudniu ubiegłego roku. Dowiedzieliśmy się wówczas, że w obiegu znajdowało się 42,1 mln kart płatniczych. Najwięcej było kart debetowych – blisko 34 mln sztuk. Na drugim miejscu były karty kredytowe – 5,8 mln, a na trzecim przedpłacone – 2,1 mln. Ostatnią kategorią były karty obciążeniowe, których było raptem 229 tys.

W pełnej wersji raportu NBP pojawiają się dodatkowe informacje, m.in. o aktywnych kartach. Okazuje się, że spośród 42,1 mln kart pozostających w obiegu w III kwartale 2019 r., „tylko” 28,1 mln było aktywnie używanych. Miarą aktywności jest w tym przypadku dokonanie przynajmniej jednej transakcji gotówkowej lub bezgotówkowej w kwartale. Stanowiło to 66,7 proc. wszystkich wydanych kart płatniczych. To z kolei oznacza, że 1/3 wydanych w Polsce kart była nieaktywna. Liczba aktywnych kart płatniczych w porównaniu z końcem czerwca ubiegłego roku zwiększyła się jednak o 312 tys. szt. (wzrost o 1 proc.).

Z raportu dowiadujemy się też, że 53 proc. kart płatniczych w Polsce zostało wydane przez organizację Visa. Karty z logo Mastercard stanowiły 42,2 proc. tortu. Z kolei karty pozostałych organizacji stanowiły jedynie 0,8 proc. wszystkich kart w Polsce.

Zdecydowana większość kart w Polsce pozwala dokonywać płatności zbliżeniowych. Na koniec III kwartału 2019 r. na rynku znajdowało się w obiegu ok. 36,2 mln kart z funkcją zbliżeniową, co przełożyło się na rekordowo wysoki udział w całości rynku kart płatniczych na poziomie 86 proc.

Użytkownicy kart chętnie korzystają z płatności bezstykowych – już 88,8 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych dokonywana była zbliżeniowo. Pod względem wartościowym transakcje zbliżeniowe odpowiadały za 80 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych kartami. Średnia wartość transakcji zbliżeniowej wynosiła w III kwartale 53,4 zł, czyli o 50 groszy mniej w porównaniu do wcześniejszego kwartału.