Lipcowy ranking kredytów hipotecznych

Sezon urlopowy, dla niektórych to bardzo dobry czas na sfinalizowanie spraw związanych z umową kredytową na zakup nieruchomości. Te kilka wolnych dni bardzo może się przydać, aby spokojnie przyjść do banku i porozmawiać z doradcą, bądź porównać oferty w biurach niezależnych doradców finansowych. No i oczywiście pozałatwiać wszystkie sprawy zakupu nieruchomości  u zbywcy lub dewelopera.

Wykonanie tych czynności potrafi naprawdę zająć kilka ładnych dni. Z drugiej strony zakup mieszkania, czy domu to decyzja, której podjęcie musimy bardzo dobrze przemyśleć.
Eksperci serwisu finansosfera.pl postanowili dokładnie przyjrzeć się oferowanym wariantom kredytów hipotecznych proponowanych przez banki, tak, aby oszczędzić wszystkim trochę czasu i skierować w najbardziej według nas atrakcyjne oferty. Aby ujednolicić parametry, dla jakich dana oferta ma nam służyć, przyjęliśmy następujące założenia :

–    wartość nieruchomości = 300 tys. PLN
–    kwota udzielonego kredytu = 240 tys. PLN
–    Okres kredytowania = 30 lat

Tabela najlepszych ofert dla kredytów udzielanych w PLN przedstawia się następującą :

1.       EUROBANK -100 pkt
2.       ING BANK ŚLĄSKI – 94 pkt
3.       BZ WBK – 93 pkt
4.       PEKAO SA – 92 pkt
5.       PKO BP – 91 pkt
6.       PEKAO BH – 90 pkt
7.       MILLENNIUM – 89 pkt
8.       KREDYT BANK – 89 pkt
9.       LUKAS BANK – 87 pkt
10.     DEUTSCHE BANK – 87 pkt
11.     BANK POCZTOWY – 87 pkt

Na wartość punktową oferty składają się podstawowe koszty związane z uruchomieniem kredytu (prowizja i obowiązkowe ubezpieczenie) oraz standardowy cross-selling, czyli atrakcyjne warunki kredytu uzależnione od skorzystania z dodatkowej oferty banku (konto, karta kredytowa).

Tabela najlepszych ofert dla kredytów udzielanych w EURO :

1.       DEUTSCHE BANK – 100 pkt
2.       KREDYT BANK – 97 pkt
3.       RAIFFEISEN BANK – 96 pkt
4.       NORDEA BP – 95 pkt
5.       PKO BP – 87 pkt
6.       mBANK – 85 pkt
7.       BOŚ  – 84 pkt
8.       MULTIBANK – 78 pkt
9.       ALIOR – 78 pkt
10.     BZ WBK – 68 pkt

Przy kredytach walutowych do wartości punktowych ( identycznych jak przy kredytach PLN ) uwzględniono dodatkowo wysokość spreadu waluty, który ma bardzo duże znaczenie na ostatecznej wysokości kwoty raty.

Obserwując rynek można zauważyć bardzo duży wybór ofert w PLN i bardzo ostrą rywalizację w tym segmencie, czego brakuje dla kredytów indeksowanych i denominowanych w walutach. Do decyzji osób zainteresowanych zostawiamy oczywiście wybór, w jakiej walucie kredyt zaciągnąć. Należy przy tym pamiętać, iż ostatecznie decyzja należeć może do banku i jego oceny zdolności kredytowej osoby zainteresowanej wzięciem kredytu.

Źródło: Finansosfera.pl