MasterCard: Już obniżyliśmy opłaty interchange

MasterCard Polska już 31 maja br. podjął decyzję o obniżce większości stawek interchange od 1 stycznia 2013 roku. Decyzja ta odzwierciedla chęć współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w celu osiągnięcia wspólnego celu jakim jest wzrost liczby płatności kartowych w Polsce.

MasterCard realizuje tym samym jeden ze scenariuszy nakreślonych przez bank centralny w „Programie redukcji opłat kartowych w Polsce“ – czyli podjęcie jednostronnej decyzji organizacji płatniczych o obniżce opłat.

– Jako pierwsi i jak dotąd jedyni podjęliśmy konkretne działania zmierzające do obniżenia opłat kartowych w Polsce – mówi Michał Skowronek, dyrektor generalny MasterCard Polska. Podobnych kroków nie podjął żaden z naszych konkurentów obecnych na polskim rynku, mimo wcześniejszych deklaracji, że obniży opłaty, jeśli zrobi to również MasterCard – dodaje Michał Skowronek.

Decyzja spółki jest jednostronna – MasterCard nie uczestniczył w pracach Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange przy NBP i nie zdecydował się na podpisanie porozumienia wielostronnego, które w ocenie MasterCard nie przyczyni się do wzrostu liczby transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych.

Program opiera się na założeniu, że gwałtowne ograniczenie opłaty interchange spowoduje wzrost liczby płatności kartami. Jednakże analizy pokazują, że niski poziom użycia kart w Polsce wynika z postaw i nastawienia klientów, a nie z niechęci do akceptowania kart przez punkty handlowe czy usługowe.

Czytaj również:
Nie kompromis, a nowe prawo obniży opłaty interchange

Visa: Zarekomendujemy bankom obniżenie stawek

MasterCard ma też wątpliwości natury prawnej odnośnie samego porozumienia. W opinii MasterCard sugerowane przez NBP wielostronne porozumienie w sprawie obniżki opłat kartowych mogą być uznane za naruszenie Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. MasterCard zwracał się do UOKiK z prośbą o oficjalne zajęcie stanowiska w sprawie zgodności tego typu porozumienia z prawem konkurencji, jednak odpowiedzi nie otrzymał.

Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom NBP i rynku, MasterCard samodzielnie podjął decyzję o obniżce opłaty interchange. MasterCard zdecydował się nie obniżać opłat jedynie dla prestiżowych kart kierowanych do wąskiej grupy klientów zamożnych tj. World i World Signia, konkurujących z produktami American Express i Diners Club. Należy jednak podkreślić, że karty te stanowią niewiele ponad 1 proc. polskiego rynku.

To niezależna decyzja firmy, która stoi na stanowisku, że poziom stawek opłaty interchange powinien być wyznaczany przez wolną konkurencję i siły rynkowe, a nie porozumienia mogące budzić wątpliwości prawne czy odgórne regulacje. Decyzja MasterCard jest dowodem na to, iż siły rynkowe na polskim rynku działają i samoregulują sytuację rynkową.

– Wydaje mi się, że czasy kiedy odgórnie ustalano w naszym kraju ceny towarów i usług skończyły się ponad 20 lat temu. Nasza decyzja jest ewidentnym dowodem na to, że siły rynkowe – w tym przypadku banki, agenci rozliczeniowi i merchanci, którzy zgłosili gotowość redukcji stawek interchange – mają realny wpływ na podejmowanie decyzji biznesowych. My już zareagowaliśmy, czekamy na decyzje konkurencji – mówi Michał Skowronek.

Źródło: MasterCard