Masz kartę debetową PKO BP? Nie będziesz mógł zapłacić za przejazd z Uber

Od kilku miesięcy w Warszawie można korzystać z usług firmy przewozowej Uber. Zamawianie pojazdów i obsługa płatności odbywa się wyłącznie za pomocą aplikacji mobilnej. Klienci PKO BP zanim wsiądą do „taksówki” powinni sprawdzić, którą kartę podpięli do aplikacji. Nie da się zapłacić kartami debetowymi i niektórymi kredytowymi wydanymi przez ten bank.

W sierpniu na ulice Warszawy wyjechały pierwsze samochody działające w sieci Uber. Firma świadczy usługi przewozu osób, ale nie jest tradycyjną korporacją taksówkarską. Rdzeniem usługi jest aplikacja mobilna. To za jej pomocą klient zamawia kurs i dokonuje płatności. W aplikacji wyświetla się mapa, na której wskazujemy punkt, z którego mamy zostać odebrani i cel podróży. Dostajemy także informację o szoferze, który zrealizuje kurs.

Żeby dokonać opłaty za kurs należy wcześniej podpiąć do aplikacji kartę płatniczą. Podczas rejestracji klient podaje swoje nazwisko, numer karty, datę ważności i kod CVC2. Płatność za kurs inicjowana jest automatycznie – klient nic nie podpisuje i nie zatwierdza w aplikacji. Jednak nie każdą kartą da się zapłacić mobilnie za przejazd.

Źródło: Uber

 Problem z uregulowaniem należności miała nasza redakcyjna koleżanka, która podpięła do aplikacji Uber karty PKO Banku Polskiego. Po zrealizowanym kursie system nie autoryzował transakcji i odrzucił płatność zarówno kartą kredytową jak i debetową. Poprosiliśmy bank o wyjaśnienie sytuacji.

– Aplikacja sieci Uber wymaga podania kodu autoryzacyjnego CVV2/CVC2 tylko przy rejestracji karty w systemie. Przy płatności za usługę, aplikacja nie wymaga podania kodu i nie przekazuje go do systemu autoryzacji PKO. Zgodnie z polityką  bezpieczeństwa banku system autoryzacji PKO  wymaga dla każdej operacji realizowanej kartami debetowymi w Internecie kodu CVV2/CVC2, jego brak w zapytaniach autoryzacyjnych aplikacji Uber powoduje, że transakcje te nie są autoryzowane – wyjaśnił nam Grzegorz Culepa z biura prasowego banku.

W każdym systemie działającym analogicznie jak Uber transakcja kartami debetowymi nie zostanie zautoryzowana. Natomiast w przypadku transakcji internetowych kartami kredytowymi (PKO VITAY, srebrna, złota, Platinum, Infinite) oraz obciążeniowymi (VISA Classic, VISA Gold) nie jest bezwzględnie wymagany kod CVV2/CVC2  i te transakcje będą autoryzowane – dodał Culepa.

Posiadacze kart płatniczych wydanych do ROR-ów w PKO BP nie dokonają zatem płatności za kurs. To samo będzie dotyczyło posiadaczy dwóch kart kredytowych z oferty banku: karty Student i Przejrzystej Karty Kredytowej. Zanim zamówimy samochód, warto więc sprawdzić, którą kartę podpięliśmy do konta w Uberze. Może się bowiem okazać, że po zakończonym kursie nie będziemy mogli zapłacić za przejazd (a można płacić tylko aplikacją). Posiadacze jednej z wyżej wymienionych kart kredytowych mogą wymienić kartę na inny rodzaj. Posiadacze samego ROR-u, którzy chcą korzystać z Ubera, muszą natomiast pomyśleć o drugim koncie.

w.boczon@bankier.pl