Medyczna hossa w portfelu inwestycyjnym TFI PZU

Fundusz TFI PZU – Energia Medycyna Ekologia (EME) od początku swojej działalności, czyli od lipca 2010 r. przyniósł inwestorom niemal 45% zysku brutto. Pomimo trudnych warunków globalnych funduszowi PZU EME udało się osiągnąć sukces dzięki aktywnej polityce inwestycyjnej w trudnych, ale dochodowych branżach.

Strategią funduszu PZU TFI EME jest lokowanie środków przede wszystkim w akcje spółek, których działalność związana jest z branżą energetyczną (m.in. producenci i dystrybutorzy energii), ochrony zdrowia (m.in. producenci i dystrybutorzy leków generycznych i OTC, spółki biotechnologiczne, producenci sprzętu medycznego, świadczeniodawcy usług medycznych), a także ochrony środowiska naturalnego (m.in. spółki produkujące energię ze źródeł odnawialnych oraz spółki zajmujące się recyklingiem). Przedsiębiorstwa z tych sektorów dają szansę na szybki rozwój i ponadprzeciętne zyski nawet w niesprzyjającej sytuacji makroekonomicznej, a rzetelna analiza i skuteczne, aktywne zarządzanie portfelem tego funduszu pozwala na wyławianie z rynku międzynarodowego innowacyjnych „pereł” np. z sektora farmaceutycznego.

„Branża farmaceutyczna i medyczna to ośrodki intensywnych badań nad nowymi lekami i metodami leczenia. Wiele z tych działań ma charakter innowacyjny, co z kolei sprawia, że wiele spółek z tego sektora ma charakter potencjalnie silnie wzrostowy” – mówi Marcin Szuba, zarządzający funduszu TFI PZU Energia Medycyna Ekologia. „W przypadku sukcesu badań, opracowania i wdrożenia nowego leku lub nowej metody leczenia oznacza to szansę na spektakularny wzrost wycen takich firm. Nowy, sprawdzony lek, zwłaszcza o przełomowym charakterze to perspektywa czasem gwałtownego wzrostu przychodów ze sprzedaży. Inwestując w branżę medyczną, jesteśmy bardzo aktywni i szukamy właśnie takich innowacyjnych spółek, będących liderami w odpowiednich segmentach rynku medycznego. Konsekwencja i wysiłek analityczny bardzo się opłaciły” – dodaje Marcin Szuba.

Jednym z największych sukcesów firm będących w kręgu zainteresowania specjalistów z PZU TFI w ostatnich miesiącach 2011 r. był spektakularny wzrost kursu akcji spółki Pharmasset. Spółka ta pracuje nad nową terapią na WZW typu C (wirusowe zapalenie wątroby typu C). Od października do połowy grudnia 2011 r. jej kurs niemal podwoił się, przynosząc inwestorom wysoki zysk.


„Uważamy, że rynek farmaceutyczny i biotechnologiczny będzie także w kolejnych latach oferował wiele ciekawych okazji inwestycyjnych. Zamierzamy je wykorzystywać, w czym pomoże zdobyte i potwierdzone wynikami doświadczenie w analizie tych trudnych i wysoce specjalistycznych branż. Szczególną uwagę zwracamy na spółki pracujące nad różnego rodzaju projektami leków i kuracji onkologicznych i neurologicznych” – mówi Marcin Szuba. 

 

Wyniki Funduszu TFI PZU Energia Medycyna Ekologia

okres

stopa zwrotu

2011 Y TD (31.12.2010 – 09.12.2011)

25,81%

12 miesięcy (09.12.2010 – 09.12.2011)

26,32%

od startu

44,81%

dane: TFI PZU SA

Źródło: TFI PZU