Meritum obiecuje, że otworzy internetowy ROR w 15 minut

Otwieranie konta osobistego przelewem nie jest już nowością na naszym rynku. Kilka banków oferuje już taką usługę, kilka innych uważnie się jej przygląda. Do tej pierwszej grupy dołączył właśnie Meritum Bank. Nowością w procesie Meritum jest możliwość otworzenia ROR-u szybkim przelewem, co w praktyce ma skrócić czas zakładania konta do 15 minut.

Pierwszym bankiem, który umożliwił klientom otwieranie ROR za pomocą przelewu był BOŚ Bank. Dziś taki proces jest możliwy także w mBanku, Aliorze i BGŻOptima. Kilka innych instytucji umożliwia zakładanie w ten sposób tzw. lokat internetowych. Cała procedura polega na tym, że przelew przychodzący z innego banku potwierdza tożsamość klienta otwierającego nowy rachunek. Z usługi mogą więc skorzystać osoby, które posiadają już ROR w innej instytucji. Choć w każdym z banków procedura otwierania konta przelewem wygląda nieco inaczej, to ogólny schemat jest podobny: klient składa wniosek online i dostaje numer rachunku, na który musi dokonać przelewu. Dane nadawcy przelewu i dane we wniosku muszą się zgadzać. Po zaksięgowaniu przelewu, z reguły tego samego dnia lub dzień później, konto zostaje aktywowane i jest gotowe do użycia. W procesie pomijany jest kurier, co skraca czas zakładania konta do minimum.

Okazuje się, że można pójść jeszcze o krok dalej. Meritum Bank wprowadził właśnie możliwość zakładania konta nie tylko zwykłym przelewem, ale także tzw. e-przelewem (np. mTransfer czy Płacę z Inteligo). Pozwala to na niemal natychmiastową weryfikację danych klienta i skrócenie czasu zakładania konta do 15 minut. Taką szybkość zakładania konta deklaruje Meritum Bank. – Jako jedyny bank na polskim rynku umożliwiamy weryfikację tożsamości klienta za pośrednictwem e-przelewu – mówi mówi Piotr Stan, project manager ds. bankowości internetowej w Meritum Banku. – E-przelew to proste rozwiązanie, które klienci doskonale znają ze sklepów internetowych, pozwalające zrealizować płatność w ciągu kilku minut. Jak dotąd żaden inny bank poza Meritum nie wykorzystał tego rozwiązania do przyśpieszenia procesu zakładania konta – wyjaśnia.

Cała procedura nie odbiega od przyjętych na rynku standardów. Decydując się na potwierdzenie tożsamości za pośrednictwem e-przelewu, klient na końcowym etapie wypełniania wniosku o otwarcie konta wybiera ikonę banku, w którym już ma konto, po czym system automatycznie przenosi go do strony logowania tego banku. Po zalogowaniu klient zobaczy uzupełnioną formatkę przelewu na 1 zł, którą wystarczy zatwierdzić. E-przelew zostanie zrealizowany w 15 minut. Płatności obsługuje Blue Media.

Meritum jest co prawda pierwszym bankiem, który umożliwia zakładanie konta e-przelewem, ale można oczekiwać, że za jakiś czas taka szybka procedura nie będzie już unikatem. Nie mam tu na myśli kolejnych banków, które wejdą w e-przelewy, ale popularyzację ekspresowych przelewów opracowanych przez KIR. Wadą takiego rozwiązania są jednak koszty, bo przelew ekspresowy jest droższy od standardowego zlecenia. O ile więc taka opcja będzie możliwa w teorii, to ciekawe, czy klienci będą chcieli zapłacić kilka złotych, by przyspieszyć o jeden dzień proces zakładania konta. Choć pewnie klientów w gorącej wodzie kąpanych nie zabraknie.

Procedura otwierania konta za pomocą przelewu funkcjonuje na naszym rynku już od ponad roku, ale na razie zaskakująco mało banków zdecydowało się ją wdrożyć. Kilka instytucji co prawda przygląda się temu mechanizmowi, ale nie podjęło jeszcze decyzji. Znacznie częściej pomysł ten wykorzystywany jest przy lokatach internetowych, a grono banków które pozwalają założyć depozyt przelewem stale rośnie. Jako ciekawostkę dodam, że jakiś czas temu doszła do naszej redakcji plotka z jednego z banków mówiąca o tym, że ponoć nadzór wziął pod lupę RORy zakładane przelewem i uważnie przygląda się całej procedurze. Biuro prasowe KNF nie potwierdziło jednak tej informacji.