Metrobank stawia na elastyczne rozwiązania hipoteczne

Metrobank to bankowy oddział specjalistyczny, wydzielony ze struktur Noble Banku. Będzie przygotowywać rozwiązania kredytowe – zarówno na potrzeby osób korzystających z usług typu private banking, jak i klientów firm doradztwa finansowego takich jak Open Finance. Podobny model działania z sukcesem sprawdził się w krajach anglosaskich, natomiast w Polsce jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie.

Elastyczność i ograniczone procedury

Znakiem rozpoznawczym Metrobanku mają być: innowacyjne produkty, elastyczne procedury, indywidualny sposób podejścia do sytuacji finansowej kredytobiorcy oraz szybkość decyzji kredytowych. – Metrobank podejmuje się uwzględniania i weryfikacji dochodów pochodzących z różnych źródeł. Dlatego na przykład udzielamy kredytów osobom, które z umowy o pracę przeszły na działalność gospodarczą lub podpisały kontrakt menedżerski. Stawiamy na dobrych i wiarygodnych klientów, którzy często mają problemy z uzyskaniem kredytów w innych bankach ze względu na sztywne procedury przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych – mówi Krzysztof Spyra, wiceprezes Noble Banku odpowiedzialny za projekt Metrobanku. W bardziej zawiłych sytuacjach Metrobank stawia na dodatkowe zabezpieczenia, takie jak na przykład wyższy niż standardowo wkład własny lub cesja praw z innych aktywów klienta, np. z lokat bankowych.

Szybkie decyzje i odroczenie spłaty kapitału

Oprócz innowacyjnego podejścia do analizy wniosków kredytowych bank wprowadził wiele udogodnień, jak na przykład możliwość otrzymania kredytu w wysokości przekraczającej wartość nieruchomości (pod warunkiem dodatkowych zabezpieczeń) lub skorzystania z 5-letniej karencji w spłacie kapitału (przez ten czas klient spłaca jedynie część odsetkową). Wyróżnikiem oferty Metrobanku jest także sprawny i szybki proces analizy wniosku kredytowego. Metrobank zaproponował rozwiązania hipoteczne w większości wypadków niedostępne na polskim rynku, m.in. kredyty dla osób inwestujących w nieruchomości. Oferta banku w najbliższym czasie ma być rozszerzona o kolejne, niedostępne jeszcze w Polsce produkty kredytowe.
– Oferujemy indywidualne podejście, co nie znaczny że liberalnie podchodzimy do kwestii związanych ze zdolnością kredytową. Elastyczność w naszym rozumieniu to np. uwzględnienie sezonowości dochodów czy też nietypowych źródeł zarobków, takich
jak dywidendy czy przychody z rynku kapitałowego. Przede wszystkim nastawiamy się na osoby aktywne – przedstawicieli wolnych zawodów oraz osoby, które zgromadziły już pewien majątek w postaci aktywów finansowych lub nieruchomości – tłumaczy Rafał Zińczuk, koordynujący projekt Metrobanku.

Duże nadzieje Metrobank wiąże z kierowaniem swojej oferty do cudzoziemców oraz Polaków uzyskujących dochody za granicą. – Z naszych dotychczasowych doświadczeń z obsługi klientów Noble Banku wynika, że wśród cudzoziemców zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości w Polsce dużą większość stanowią obywatele Wielkiej Brytanii, chociaż klientami Metrobanku mogą zostać obywatele innych krajów Unii Europejskiej i pozostałych krajów wchodzących w skład OECD – tłumaczy Monika Pogorzelska z Metrobanku. Zwykle obcokrajowcy decydują się na zakup mieszkań
w centrach dużych miast, najczęściej poprzez pełnomocników.

Dystrybucja

W początkowej fazie działalności dystrybucja produktów Metrobanku będzie odbywać się poprzez spółkę Open Finance – największą na polskim rynku firmę doradztwa finansowego, posiadającą ponad 20 oddziałów w dużych ośrodkach miejskich. Najbardziej innowacyjne rozwiązania hipoteczne będą także oferowane klientom Noble Banku, który specjalizuje się w bankowości prywatnej. Docelowo przewidywana jest współpraca Metrobanku z innymi dystrybutorami.

Metrobank jako część grupy Noble Banku

W skład grupy finansowej Noble Banku – poza Metrobankiem – wchodzą także Open Finance SA, lider doradztwa finansowego w Polsce, oraz Noble Funds TFI SA, które otrzymało w tym tygodniu zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na rozpoczęcie działalności. Wprowadzenie marki Metrobank poprzez stworzenie specjalistycznego oddziału w ramach Noble Banku wpisuje się w długoterminową strategię rozwoju grupy.
– Znaleźliśmy na rynku kolejną niszę, do której zamierzamy skierować naszą ofertę – mówi Krzysztof Spyra, wiceprezes Noble Bank odpowiedzialny za projekt Metrobanku. Krzysztof Spyra jest, obok Jarosława Augustyniaka i Maurycego Kühna, jednym z założycieli Open Finance i Noble Banku – projektów, których twórcą jest Leszek Czarnecki.