Międzynarodowa konferencja NBP, FED i EBC o edukacji ekonomicznej

Z badań przeprowadzonych na zlecenie NBP wynika, że prawie połowa Polaków ma bardzo niski poziom wiedzy ekonomicznej, a jednocześnie silne nastawienie antyrynkowe. Osoby te nie rozumieją zależności występujących między zjawiskami ekonomicznymi i opowiadają się za zdecydowanym zaangażowaniem państwa w gospodarkę.

Niski poziom zrozumienia zjawisk ekonomicznych przez społeczeństwo stanowi poważne wyzwanie dla każdego banku centralnego. Trudno jest wytłumaczyć zasady oraz skutki polityki pieniężnej i jej wpływ na rozwój gospodarczy kraju, jeżeli ludzie nie rozumieją podstawowych zagadnień dotyczących gospodarki rynkowej lub nie zdają sobie sprawy z wpływu procesów ekonomicznych na ich życie codzienne. Z drugiej strony, w warunkach globalnej gospodarki sukces zawodowy i życiowy w coraz większym stopniu zależy od posiadanej wiedzy ekonomicznej i związanych z nią praktycznych umiejętności.

Mając to na uwadze już kilkadziesiąt banków centralnych z całego świata podejmuje działania z zakresu edukacji ekonomicznej. Warszawska konferencja ma na celu wymianę doświadczeń w tym zakresie, jak również zwrócenie uwagę opinii publicznej na potrzebę stałego pogłębiania wiedzy ekonomicznej. Efektywna edukacja ekonomiczna powinna mieć miejsce tak na etapie edukacji szkolnej (edukacja młodzieży), jak i na etapie życia zawodowego (kształcenie osób dorosłych poprzez media). NBP, jako organizator konferencji, ma duże doświadczenie w prowadzeniu programów edukacyjnych, którym jest gotów dzielić się z innymi bankami i instytucjami edukacyjnymi. Udział w konferencji potwierdzili już uczestnicy z ponad 40 krajów z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.