Mieszkania służbowe są w cenie

Lokali mieszkalnych dla swoich pracowników poszukują zazwyczaj zagraniczne firmy, które rozpoczynają działalność w naszym kraju. Wynika to z faktu, że zwłaszcza w początkowym stadium rozwijania projektu lokalne filie zagranicznych przedsiębiorstw korzystają z oddelegowanych z zagranicy pracowników, którym trzeba zapewnić mieszkanie w trakcie pobytu w naszym kraju.

Należy jednak zaznaczyć, że zachodnie korporacje zazwyczaj nie poszukują mieszkań dla szeregowych pracowników, ale dla tych z wyższego szczebla. Z tym faktem związane są dodatkowe wymogi odnośnie tego rodzaju lokali. Takie „firmowe” mieszkania muszą, więc charakteryzować się wyższym standardem, niż te poszukiwane przez przeciętnego Kowalskiego. Chodzi tutaj zarówno o prestiżową lokalizację, wykończenie oraz większy metraż. Spore znaczenie zwłaszcza dla obcokrajowców ma obecność w budynku tzw. concierge. Osoba ta łączy funkcje recepcjonisty, kamerdynera, doradcy oraz sekretarza i stanowi duże wsparcie dla osób słabo lub w ogóle niemówiących po polsku.

Dużym udogodnieniem jest również możliwość skorzystania z codziennej usługi sprzątania. Warto dodać, że istotna jest tutaj również lokalizacja – w miarę możliwości, jak najbliżej siedziby lub też z dogodnym dojazdem do firmy. Takie mieszkanie powinno być także w pełni wyposażone – chodzi tutaj zarówno o umeblowanie, jak i wyposażenie kuchni i łazienki.

Przykładowe oferty wynajmu apartamentów

Miasto

Ulica

Powierzchnia (mkw.)

Cena wynajmu (zł)

Warszawa

Jana Pawła II

320

31 182

Warszawa

Narbutta

300

25 000

Warszawa

Grzybowska

124

17 000

Kraków

Św. Tomasza

220

12 993

Kraków

Grzegórzecka

80

9 500

Kraków

Krakowska

180

9 000

Wrocław

Komandorska

145

9 135

Wrocław

Blacharska

126

7 700

Wrocław

Szewska

106

7 000

Źródło: baza ofert firmy Emmerson SA

 
Firmy, które szukają mieszkań dla swoich pracowników zazwyczaj korzystają z usług sprawdzonych agencji pośrednictwa. Dzięki temu mogą z jednej strony liczyć na fachową obsługę i dopilnowanie wszelkich formalności, a z drugiej na skrócenie czasu poszukiwania lokalu. Należy podkreślić, że choć generalnie przyjętym rozwiązaniem w przedsiębiorstwach jest raczej wynajem mieszkania niż jego zakup, to jednak zdarzają się również i takie przypadki. Nie jest to jednak jeszcze praktyka na „masową” skalę.

Jeżeli chodzi o sam najem to firmy zagraniczne najczęściej poszukują mieszkań na czas zbliżony do jednego roku, ale nieraz są zainteresowane również najmem długoterminowym. Rodzime przedsiębiorstwa z kolei zwykle interesują się krótszym okresem najmu. W tym ostatnim przypadku w grę wchodzi okres od kilku miesięcy do nawet jedynie kilku dni.

Źródło: Emmerson S.A.