Finansując budowę mieszkania w niesprawdzonej firmie deweloperskiej, możesz ryzykować utratę pieniędzy w przypadku jej bankructwa. Dlatego warto szukać wśród ofert tych, które prezentują sprawdzone firmy lub decydować się na zakup gotowego już mieszkania. Choć wybór lokali jest wówczas mniejszy, masz pewność, że nie kupujesz kota w worku.
Na koniec września 2009 roku znaczącą większość, bo 67 proc. oferty mieszkaniowej Poznania, stanowiły lokale pozostające jeszcze w budowie. Oznacza to, że z 2 670 ofert dostępnych na rynku, zaledwie 880 lokali to mieszkania już wybudowane. Dzieje się tak między innymi dlatego, że deweloperzy rozpoczynają sprzedaż lokali przeważnie już w momencie uzyskania pozwolenia na budowę, niejednokrotnie jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Stąd tak duża ilość wspomnianych ofert. Ale te dane pozwalają też sądzić, że mieszkania ukończone cieszą się większą popularnością niż te, na których odbiór trzeba jeszcze poczekać. – Kupujący mieszkania w Poznaniu, tak jak i w całej Polsce, zdecydowanie częściej wybierają te w budynkach już ukończonych, bądź o bliskim terminie realizacji niż te, których budowa ma jeszcze trochę potrwać. W 2009 roku mieszkania gotowe stanowiły przedmiot 47 proc. transakcji w I kwartale, 57 proc. w II kwartale i 65 proc. w III kwartale. Łącznie w ciągu 9 miesięcy lokale oddane do użytku stanowiły prawie 57 proc. wszystkich mieszkań zakupionych na rynku pierwotnym w Poznaniu – podkreśla Emilia Puławska z RedNet.
Skąd tak duże zainteresowanie już gotowym M? Przy zakupie takiego lokalu kupujący nie ponosi ryzyka, że realizacja inwestycji się opóźni, bądź zostanie zupełnie zawieszona, jeżeli deweloper będzie miał problemy finansowe. – W tym przypadku nie musimy polegać wyłącznie na projektach i wizualizacjach. Przed zakupem mieszkania mamy szansę dokładnie je obejrzeć i sprawdzić na co wydamy pieniądze. Poza tym mamy szansę poznać sąsiadów i wybrać środowisko, które nam najbardziej odpowiada. Trzeba jednak pamiętać, że wybór lokali może być już ograniczony – podkreśla Agnieszka Węgrowska z Nickel Development, który wśród swoich inwestycji ma w ofercie już gotowe apartamenty nad Wartą w Pelikanie, luksusowe mieszkania na Nowych Garbarach i właśnie ukończonym Zaułku Piątkowskim. Dużym powodzeniem cieszą się także gotowe mieszkania inwestora w Dąbrówce pod Poznaniem.
Niemniej jednak 43 procentowy udział lokali dopiero budowanych w całościowych obrotach na poznańskim pierwotnym rynku mieszkaniowym to wynik imponujący. Do takich transakcji skłania klientów przede wszystkim duży wybór proponowanych ofert. Jednak decyzja o tym czy zakupić mieszkanie gotowe czy w budowie zależy w dużej mierze od sytuacji finansowej nabywcy. – W zakresie finansowania zakupu nieruchomości, spory potencjał oferuje obecnie rynek kredytów złotowych, a w przypadku walut obcych – euro. Z reguły wymagany jest wkład własny na określonym poziomie, chociaż w ostatnim czasie coraz więcej banków udostępnia również kredyty na 100 proc. wartości zakupu – w PLN. Kredytowanie całości inwestycji w walutach obcych w dalszym ciągu możliwe jest w niektórych instytucjach dla osób o bardzo dobrej sytuacji finansowej – mówi Maciej Molewski, Dyrektor Departamentu Bankowości Hipotecznej Deutsche Bank PBC.
Ryzyko zakupu nieruchomości w trakcie budowy jest rekompensowane często niższą ceną, większym wyborem lokalizacji i typu mieszkania a także możliwością własnych zmian aranżacyjnych w swoim M, do których zachęcają deweloperzy. Ryzyko może być również minimalizowane wpłatami na rachunek powierniczy prowadzony przez bank. Konsument gromadzi w tym przypadku pieniądze przeznaczone na inwestycję, zamiast wpłacać je od razu na rachunek dewelopera. Warto więc wynegocjować u dewelopera takie rozwiązanie, gdy jesteśmy gotowi czekać na własne M od kilku do kilkunastu miesięcy.
Ekskluzywne apartamenty również sprzedają się już na etapie budowy, zwłaszcza, gdy tak jak inwestycja Elite Garbary Residence, zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta. Ukończenie pierwszego etapu budynku planuje się na koniec tego roku, ale 35 proc. mieszkań już zostało sprzedanych. – Obecnie klienci zdecydowanie wolą poczekać na widoczne efekty budowy, ale nie zawsze tak było. Wszystko przez kryzys, który wywołał spadek zaufania klientów do deweloperów. Dziś już nie dziwi nas fakt, że im bliżej terminu zakończenia inwestycji, tym więcej klientów zgłasza się do nas – mówi Amit Mor, dyrektor ds. marketingu Elite Garbary Residence. Poprawa sytuacji na rynku nieruchomości pokryła się z pracami wykończeniowymi apartamentowca, co cieszy inwestorów. – Gotowe mieszkania powinny skłonić niezdecydowanych do zakupu – dodaje Mor.
Choć większą część ofert dostępnych na wielkopolskim rynku mieszkaniowym stanowią lokale dopiero w budowie to widać silną tendencję wśród poznaniaków do kupowania już gotowych mieszkań. Nie lubimy ryzyka, zwłaszcza w okresie kryzysu staliśmy się nieufni wobec inwestycji, których termin oddania jest odległy.
Oblicz w kalkulatorze Bankier.pl, jakie byłyby raty Twojego kredytu.
Źródło: ARW IMAGE Public Relations