„Resort infrastruktury szacuje, że na koniec 2009 r. pozostanie ok. 200 tys. lokali na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa. W tym ok. 100 tys. z wysokim zadłużeniem spłacanym na podstawie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. I mniej więcej drugie tyle lokali, w stosunku do których członkowie nie złożą z różnych przyczyn wniosków o przekształcenie.” informuje gazeta.
„- Kupujący w większości nie nabywali ich, by na nich zarobić, ale chcieli skorzystać z okazji, by zabezpieczyć swoją i swojej rodziny przyszłość i mieszkać w lokum, które często po kilkudziesięciu latach stało się ich własnością – mówi Justyna Szafraniec z Finamo.” czytamy.
„Czy ponad milion sprzedanych spółdzielczych mieszkań wpłynęło na rynek nieruchomości w Polsce? Zdaniem analityków mimo dużej liczby złożonych wniosków o wykup mieszkań nie wpłynęły one w znacznym stopniu na poziom cen na rynku wtórnym. Wynika to przede wszystkim z faktu, że większość z nich po prostu nie trafiła do sprzedaży.” donosi dziennik.
Nabycie mieszkania spółdzielczego polega na spłacie części umorzonego kredytu spółdzielni po cenie nominalnej – po takiej, po jakiej spółdzielnia spłacała kredyt. Następnie nabywcom pozostaje przekształcenie prawa do lokalu spółdzielczego na własnościowe prawo do lokalu. I w ten sposób za niewielkie pieniądze stają się posiadaczami M.
Więcej w artykule Henryka Sadowskiego „Milion mieszkań Polacy wykupili za „złotówkę” w dzienniku „Polska The Times”.