Millenialsi na rynku nieruchomości

Generacja Y to osoby będące obecnie w wieku 21-37 lat. Część z nich nadal korzysta z wynajmu, a młodsi często mieszkają u rodziców. Pozostali mają już ustabilizowaną sytuację materialną, dlatego coraz częściej decydują się na zakup własnego mieszkania. Jakich lokali szukają i jakie są ich wymagania, a także co to oznacza dla całej branży nieruchomości?


Ostatnie badanie „Home Buyer and Generational Trends” wydane przez National Association of Realtors potwierdza, że pokolenie Y stanowi obecnie znaczącą grupę nabywców na rynku nieruchomości. Millenialsi mieszkający za granicą stanowią nawet 35 proc. kupujących. Statystyki dotyczące Polaków wskazują z kolei, że co trzecia osoba urodzona w latach 1980-1995 uważa, że kupno domu jest istotne. Generacja Y wkracza na rynek nieruchomości i odgrywa na nim coraz ważniejszą rolę.

Wartości pokolenia Y


Millenialsi w Polsce to grupa stanowiąca około 11 mln osób. Pomimo tego, że bez zawahania można przytoczyć cechy, które łączą jej członków, to już na samym początku konieczne jest także przywołanie różnic. Generacja Y powinna być podzielona głównie ze względu na wiek, a więc również status społeczny, zainteresowania, rozrywki. Osoby po 20. roku życia to często jeszcze studenci, będący na utrzymaniu rodziców, mieszkający z nimi lub wynajmujący mieszkanie. Jednak im członkowie tego pokolenia są starsi, tym ich sytuacja materialna jest bardziej ustabilizowana. Osoby po 30. roku życia pierwsze przygody mieszkaniowe mają już za sobą i zaczynają myśleć o kupnie własnego lokalu.

Ważna jest lokalizacja


Generacja Y lubi być w ruchu, niełatwo przywiązuje się do jednego miejsca. Z uwagi na to, decyzje inwestycyjne millenialsów podejmowane są ostrożnie, po analizie takich czynników jak: lokalizacja, cena, dostęp do komunikacji publicznej czy infrastruktury, a także odległość od ośrodków rozrywki. Przez tę grupę wybierane są nieruchomości zlokalizowane w centrum miast lub z dobrym dojazdem do innych dzielnic. Potwierdzają to ostatnie badania przeprowadzone przez stowarzyszenie ULI. Dowiodły one, że 55 proc. ankietowanych ceni niewielką odległość między domem a przystankami transportu publicznego. Z kolei dla 66 proc. badanych istotny jest dostęp do punktów usługowych w miejscu zamieszkania.

Jaka wielkość lokalu?


Przedstawiciele pokolenia Y najczęściej poszukują lokali o niewielkich metrażach – w kręgu ich zainteresowania są kawalerki bądź niewielkie dwupokojowe mieszkania. Wśród szeregu propozycji wybierają zazwyczaj lokale z nowoczesnym wyposażeniem. W przypadku pokolenia Y ważny jest też sposób szukania ofert mieszkaniowych. Millenialsi nie korzystają już z gazet ogłoszeniowych, które porzucili na rzecz urządzeń mobilnych.

Jaka przyszłość dla rynku nieruchomości?


Millenialsi powiększają swoje kompetencje na rynku pracy, a średnia ich zarobków się zwiększa. To oznacza, że osoby z pokolenia Y będą coraz częściej decydowały się na kupno własnego mieszkania. Ich rola dla całej branży nieruchomości w ciągu najbliższych lat będzie rosła, dlatego gracze na rynku nieruchomości muszą znać preferencje mieszkaniowe millenialsów.

Źródło: RE/MAX Polska