Miniony rok rekordowy od względem zwolnień

„W ciągu minionych 12 miesięcy pracodawcy w Polsce zredukowali ponaddwukrotnie więcej etatów niż w roku 2008. W ramach zwolnień grupowych we wszystkich województwach zwolniono w ubiegłym roku łącznie 69,9 tys. osób. Rok wcześniej „tylko” 32,5 tys.” czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Największe cięcia przeprowadziły firmy w województwie mazowieckim. W Warszawie ulokowała się bowiem zdecydowana większość central firm o zasięgu ogólnopolskim. W 2009 roku działający tu przedsiębiorcy zwolnili w sumie 13,9 tys. pracowników. To prawie trzykrotnie więcej niż rok wcześniej (4,7 tys.). Pracowników pozbywały się m.in. Poczta Polska, Ruch, firmy ubezpieczeniowe, jak PZU i Warta, a także banki: BGŻ, HSBC, GE Money.” donosi dziennik.

„Duże cięcia etatów dotknęły województwa podkarpackiego. W ubiegłym roku pracę straciło tam w ramach grupowych zwolnień aż 6,3 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej tylko 2,5 tys. Z kolei ponad 6 tys. pracowników pozbyły się firmy z Wielkopolski, w tym poznańskie zakłady H. Cegielski.” informuje gazeta.

W 2009 roku ogromna liczba pracowników straciła pracę. Spore poruszenie panowało m.in. w bankowości. Głośno było m.in. o zwolnieniach w bankach: BGŻ, BRE, PKO BP, Cti Handlowym czy Millennium. Nie zawsze było to jednak zwolnienia grupowe. Bywało i tak, że zwolnienia trwały kilka miesięcy, i co jakiś czas kilkanaście osób traciło pracę.

Więcej w „Rzeczpospolitej” w artykule Adama Woźniaka „W 2009 roku padł rekord zwolnień grupowych”.