Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację mObywatel. Na razie program nie przyda się jednak w urzędzie czy banku

W weekend w sklepie Google Play pojawiła się aplikacja mObywatel. Pierwszą funkcją, z której można skorzystać jest mTożsamość. Za pomocą tej opcji użytkownicy będą mogli potwierdzić swoją tożsamość w kontaktach z innymi osobami. Na razie nie znajdzie ona jednak zastosowania w administracji czy banku.

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że rozwiązanie zaprezentowane na dzisiejszej konferencji przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską, przyda się w codziennych sytuacjach, choćby takich jak stłuczka samochodowa. Uczestnicy zdarzenia będą mogli wymienić się informacjami potrzebnymi do rozwiązania sprawy. Zrobią to poprzez zeskanowanie kodu QR w aplikacji mobilnej. W trakcie przesyłania danych następuje wymiana tylko niezbędnych informacji – imię i nazwisko, zdjęcie i numer dowodu oraz informację, kto go wydał.

Żeby skorzystać z aplikacji należy posiadać smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 (lub nowszej), który obsługuje bluetooth, ma aparat fotograficzny i dostęp do internetu. Do założenia konta konieczne jest też posiadanie Profilu Zaufanego (eGo).  mTożsamość korzysta z aktualnych danych (znajdujących się w rejestrach państwowych) takich jak: imię, nazwisko, data urodzenia, numeru PESEL, czyli danych z rejestru PESEL, oraz zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument – czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych. I właśnie te dane możemy w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona.


Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, dzięki mTożsamości sprawdzimy tożsamość i wymienimy się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego. Trzeba jednak pamiętać, że wymienimy się danymi tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel. mTożsamość nie zastąpi też dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy. Resort przypomina, że dane, które pobieramy od innego użytkownika za pomocą mTożsamości, podlegają przepisom o ochronie danych osobowych, dóbr osobistych i prywatności. To oznacza, że nie możemy ich publikować ani udostępniać innym osobom.

Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajemy go przy aktywacji aplikacji – jest przypisany do użytkownika i jego telefonu. Dostęp do danych jest zabezpieczony hasłem dostępu, które wybieramy przy aktywacji aplikacji. Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu. Zobaczymy go podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych. Dodatkowo możemy sprawdzić aktualność certyfikatu online.

Pozostałe funkcje aplikacji są jeszcze nieaktywne. W przyszłości ma się tu pojawić dowód osobisty, legitymacja studencka, prawo jazdy i karta dużej rodziny.