Mniejsze zainteresowanie produktami strukturyzowanymi

„Z szacunków GP i Open Finance wynika, że sprzedaż produktów strukturyzowanych na polskim rynku wyniesie w 2009 roku ok. 4–4,5 mld zł wobec 5 mld zł zanotowanych w 2008 roku. – Choć wybór jest większy niż rok temu, wolumeny spadają, bo wyniki inwestycyjne trochę wystraszyły Polaków – mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance.” informuje gazeta.

„Sami bankowcy przyznają, że w II półroczu zainteresowanie strukturami było mniejsze. – Duża zmienność rynków finansowych w drugim półroczu przełożyła się na słabsze od oczekiwanych wyniki instrumentów wykorzystywanych do konstrukcji produktów strukturyzowanych. W tym okresie klienci korzystali chętniej z lokat terminowych – mówi Daniel Wrzesiński, menedżer w centrum oszczędzania MultiBanku.”  donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Mimo spowolnienia sprzedaży, spowodowanego słabszymi wynikami inwestycyjnymi, specjaliści nie mają wątpliwości, że rynek będzie się rozwijał, a banki będą na nim głównym graczem.” czytamy w dzienniku.

Jednym z powodów, dla którego sprzedaż produktów strukturyzowanych odnotowała spadek, jest fakt, że dużo gorzej sprzedawały się instrumenty zapadające w I połowie 2009 roku. Kolejnym powodem jest słabsza kondycja finansowa Polaków i lokowanie pieniędzy w bezpieczniejszych produktach bankowych, jakimi są np. lokaty czy  konta oszczędnościowe.

Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w artykule Mirosława Kuka „Produkty strukturyzowane już nie kuszą klientów”.