Firma Moderna, deweloper znany z prestiżowych inwestycji w Trójmieście i Warszawie, między innymi Baltiq Plazy przy ul. Świętojańskiej w Gdyni, kupiła gmach dawnego Banku Polskiego, u zbiegu ul. 3 Maja i 10 Lutego w Gdyni.
Od 1984 r. budynek Banku Polskiego znajduje się w rejestrze zabytków – oznacza to, że jest pod ścisłą ochroną konserwatorską i wszelkie prace muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków. Przez lata budynek kilka razy zmieniał właściciela. Od wielu lat nie był zagospodarowany i remontowany.
– Przywrócenie świetności temu miejscu będzie dla nas niezwykłym zaszczytem i wyzwaniem. Zabytkowy, wielkiej urody obiekt, zlokalizowany w sercu Gdyni, zostanie odrestaurowany z wielką pieczołowitością i nabierze dawnego blasku – komentuje Adam Małaczek, Prezes Zarządu Moderna. – Dopiero co sfinalizowaliśmy zakup tej nieruchomości, dlatego jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych projektach. Więcej na ten temat będziemy mogli powiedzieć wiosną. Na razie analizujemy szczegółowo sytuację. Rozważane są różne możliwości. Planujemy, że powstanie tu obiekt wielofunkcyjny. W tej chwili pod uwagę brane są funkcje hotelowe, restauracyjne, ale także biurowe i mieszkaniowe.
Budowę budynku, zaprojektowanego przez znanego architekta Stanisława Filasiewicza w 1927 r., na zamówienie Banku Polskiego, ukończono w 1929 r. Autorem projektu sali głównej – ze sklepieniami krzyżowymi wspartymi na kolumnach, sufitami ozdobionymi rozetami i półkolistymi oknami, oraz reprezentacyjnych schodów w stylu art déco był Tadeusz Rytarowski. Drzwi do skarbca wykonał Gustaw Gottschalk z Warszawy. Gmach postawiono na planie litery L, z głównym wejściem w narożnym podcieniu. Architektura budynku łączy cechy klasycyzmu akademickiego z elementami neorenesansowymi.
Do połowy 2003 r. zlokalizowana była tu siedziba banku Millenium. Wcześniej, do lat 80. ubiegłego wieku, w prawym skrzydle budynku znajdowały się mieszkania kierowniczej kadry.