Mój świat po obu stronach kamery z BZ WBK

Warszawski wernisaż jest zwieńczeniem drugiej edycji warsztatów „Mój świat po obu stronach kamery z BZWBK”. Efektem pierwszej edycji warsztatów było 3 tysiące fotografii oraz 10 filmów dokumentalnych. Filmów, które zostały bardzo wysoko ocenione w prestiżowych konkursach – w czerwcu br. trzy z nich otrzymały nagrody i wyróżnienia podczas Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich w Koninie. Jednocześnie, wszystkie nagrodzone filmy zostały zakwalifikowane do pokazów kina niezależnego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni we wrześniu tego roku oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Amatorskich w Polanicy Zdroju. Natomiast wykonane przez młodych twórców fotografie prezentowało – na osobnej ekspozycji – Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Ponadto, w ubiegłym roku program „Mój świat po dwóch stronach kamery z BZWBK” otrzymał nagrodę Fundacji Commitment to Europe Art & Business za „harmonijne połączenie kultury, wrażliwości i chęć niesienia pomocy potrzebującym”. Wszystkie te sukces byłyby niemożliwe, gdyby nie wsparcie i znakomita współpraca z ludźmi kultury: Izabellą Cywińską, Kazimierzem Kutzem, Wiesławem Saniewskim, Sławomirem Kellerem oraz prof. Michałem Bogusławskim.

Tematem tegorocznej edycji warsztatów „Mój świat po obu stronach kamery z BZWBK” był sukces. Zadaniem dzieci było odnalezienie ludzi, którzy ciężką pracą osiągnęli wyznaczony sobie w życiu cel, ale także tych, którzy z tego celu zrezygnowali lub nigdy go sobie nie wytyczyli. W efekcie ich pracy powstał reportaż zdjęciowy i filmowy o ludzkich marzeniach i potrzebach, o

drodze do sukcesu i konsekwencjach jego osiągnięcia.

Warsztaty „Mój świat po dwóch stronach kamery z BZWBK” są realizowane w ramach programu Bank Dziecięcych Uśmiechów. Pod tym hasłem Fundacja Banku Zachodniego WBK od kilku lat prowadzi intensywną działalność charytatywną. Celem tych działań jest wyrównywanie szans życiowych dzieci z rodzin ubogich i bezrobotnych. W ciągu trzech ostatnich lat, czyli od momentu

uruchomienia programu Bank Dziecięcych Uśmiechów, naszą pomoc uzyskało ponad 40 tysięcy dzieci – Bank Zachodni WBK przeznaczył na ten ponad 4 mln złotych.

W wernisażu wezmą udział młodzi twórcy, którzy już dziś mogą mówić o osiągnięciu sukcesu:

– Piotr Bals z Wrocławia, autor filmów „Latarnik” oraz „Akogo”, laureat drugiej nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Amatorskich w Koninie i wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Amatorskich w Polanicy Zdroju.

– Adrian Niciporuk z Warszawy, autora nagrodzonego w Konkursie Filmów Amatorskich w Koninie filmu „Dozorczyni”.

Początek wernisażu w Galerii Zachęta o godzinie 12,00.