Międzynarodowe jury konkursu Coin of The Year Award 2016 przyznało tytuł Most Inspirational Coins rebrnej monecie „100. rocznica urodzin Jana Karskiego”, upamiętniającej wizerunek legendarnego kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Moneta z Polski o nominale 10 zł pokonała w swojej kategorii aż dziewięć innych monet, m.in. z Kanady, Finlandii, Stanów Zjednoczonych i Litwy.
Srebrna dziesięciozłotówka, upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego, została wprowadzona do obiegu 24 kwietnia 2014 roku. Na awersie monety znajdują się informacje o nominale i roku emisji oraz godło Rzeczpospolitej Polskiej. Rewers zdobi wizerunek klucza z fragmentami tekstu raportów emisariusza i podpis Karskiego, naniesione specjalną techniką mikrodruku.
Autorem projektu jest Sebastian Mikołajczak, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– „Cieszę się, że Mennica Polska może realizować z sukcesem projekty, które w swojej istocie nawiązują do polskiego i ogólnonarodowego dziedzictwa historycznego. Jan Karski to postać niezwykle zasłużona, o której należy pamiętać. Nagroda w konkursie Coin of the Year jest potwierdzeniem jakości i wyjątkowości naszych produktów, a także wyrazem uznania ze strony międzynarodowej sceny numizmatycznej”– powiedział Siemowit Kalukiewicz, Dyrektor Produkcyjno-Operacyjny Mennica Polska S.A.
Konkurs Coin of The Year jest organizowany przez wydawnictwo Krause Publications od 1984 r. Jury ocenia monety w dziesięciu kategoriach: Moneta o tematyce historycznej, Moneta o tematyce współczesnej, Moneta złota, Moneta srebrna, Korona, Moneta obiegowa, Moneta bimetaliczna, Moneta o wysokiej wartości artystycznej, Najbardziej innowacyjna moneta oraz Najbardziej inspirująca moneta. W każdej kategorii nominowanych jest po dziesięć monet.
Wizerunki monet wraz z ich opisem zostały ocenione przez członków jury, w skład którego weszli: autorzy, wydawcy, numizmatycy, jak również członkowie stowarzyszeń – American Numismatic Association i Citizens Coinage Advisory Committee.
6 grudnia jury wybierze spośród zwycięzców dziesięciu kategorii jedną monetę, która otrzyma nagrodę główną i tytuł Coin of the Year 2016. Nagrody zostaną wręczone 6 lutego 2016 r. podczas międzynarodowych targów numizmatycznych World Money Fair w Berlinie. Wszystkie monety zgłoszone do tegorocznego konkursu zostały wyemitowane w roku 2014.
Emitowane przez Narodowy Bank Polski monety były już wyróżniane we wcześniejszych edycjach konkursu Coin of the Year. Tytuł Most Inspirational Coin otrzymały dotychczas: srebrna moneta dziesięciozłotowa „Europa bez barier – 100-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi” (w 2013 r.), srebrna dziesięciozłotówka „70. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego” (w 2011 r.) i srebrna dwudziestozłotówka „Pamięci Ofiar Getta w Łodzi” (w 2006 r.). Z kolei w roku 2010 jury konkursu doceniło złotą monetę o nominale
200 zł „65. rocznica powstania w getcie warszawskim”, przyznając jej wyróżnienie
w kategorii Moneta o wysokiej wartości artystycznej.
Jan Karski przeszedł do historii m.in. za sprawą nielegalnego wejścia do warszawskiego getta oraz do obozu przejściowego w Izbicy (1942 rok) w celu przygotowania raportu o sytuacji Żydów. Mikrofilmy z raportami o sytuacji Żydów przewoził w specjalnie wydrążonym kluczu. Jego odwaga, poświęcenie i determinacja pozwoliły zrelacjonować te wstrząsające doświadczenia brytyjskim i amerykańskim elitom. Karski został uhonorowany m.in. tytułem „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” oraz Orderem Orła Białego. Zmarł w 2000 r. w Waszyngtonie. Pośmiertnie został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.
Mennica Polska S.A.