Money expert: Jaki rodzaj oszczędzania jest najmniej ryzykowny i najbardziej zyskowny

Ważne jest, żeby jak najwcześniej podjąć właściwą decyzję co do sposobu prowadzenia własnej strategii finansowej, by szybciej osiągnąć wyżej wymienione cele, zwłaszcza że oznaczają one oszczędzanie przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

Kiedy już zdecydujemy się na oszczędzanie, trzeba wybrać taką jego formę, która będzie najmniej ryzykowna i przyniesie największy zysk. Tym, którzy chcą dzisiaj oszczędzać na emeryturę czy na inne odległe cele, rynek finansowy daje naprawdę szerokie spectrum możliwości, zaczynając od bankowych lokat terminowych czy inwestowania w obligacje, poprzez uczestnictwo w Powszechnych Programach Emerytalnych (PPE), aż po zakup jednostek uczestnictwa w emerytalnych funduszach inwestycyjnych.

Jednak kiedy mówimy o oszczędzaniu w długim horyzoncie czasowym, przy zachowaniu optymalnie niskiego ryzyka i wysokiego zysku, wybór jest prosty – fundusze inwestycyjne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dają możliwość rozproszenia ryzyka inwestycyjnego na wiele różnych walorów, co znacznie ogranicza ryzyko strat.

Od pewnego czasu fundusze inwestycyjne dają wiele ciekawych możliwości przeciętnemu inwestorowi, jak chociażby regularnego inwestowania niewielkich kwot miesięcznie, na przykład 200 PLN. (szansa na wykorzystanie tzw. „efektu uśredniania kosztów”). To co wpływa na atrakcyjność tego zjawiska, to możliwość osiągania korzyści w okresach spadku kursów na giełdzie. Wyniki osiągane w ramach systematycznego oszczędzania w jednostki funduszy mogą okazać się wówczas znacznie lepsze niż ulokowanie w tym samym okresie czasu jednorazowo większej kwoty. Inwestując tylko 200 PLN miesięcznie, przez okres 30 lat, przy założeniu 12-procentowej stopy zwrotu, uzyskamy kwotę w wysokości około 700 tysięcy PLN. Warto zaznaczyć, że wpłaciliśmy przez ten czas tylko 72 tysiące PLN.

Ważny jest też wybór odpowiedniego portfela funduszy inwestycyjnych. W długim horyzoncie inwestycyjnym większość środków powinna być ulokowana w funduszach akcyjnych, których ryzyko jest w tym okresie minimalizowane, natomiast oczekiwana stopa zwrotu, w porównaniu z innymi formami inwestowania, jest najwyższa.

Należy jednak pamiętać, że im bliżej emerytury, tym większą część naszego portfela powinny stanowić bezpieczniejsze instrumenty finansowe, zwłaszcza że to właśnie wtedy na naszym rachunku zgromadzona została największa kwota. Warto wówczas pomyśleć nawet o zamianie jednostek uczestnictwa z funduszy akcyjnych na jednostki funduszy obligacji. Szkoda byłoby przecież stracić większą część oszczędności pod sam koniec trwania inwestycji.