Money Expert: Kredyt na zakup powierzchni komercyjnej

Banki bardzo ostrożnie podchodzą do kredytowania zakupu lokali użytkowych, ponieważ płynność tego typu nieruchomości jest nieporównywalnie mniejsza niż płynność mieszkań.

Banki poproszą nas o dokumenty firmowe, finansowe i lokalowe. Powinniśmy przygotować bilanse za ostatnie dwa lata obrotowe, rachunki wyników, biznesplan, dobrą argumentację oraz dużo cierpliwości. Kredyty tego typu są udzielane na okres kilku lat i są oczywiście droższe od zwykłych hipotek (o ile? to zależy od oceny ryzyka przez bank i wyników finansowych naszej firmy). Możemy za to koszty odsetek od takiego kredytu wliczyć w koszty działalności, a tym samym zmniejszyć swój podatek. Od strony podatkowej znacznie bardziej atrakcyjną formą finansowania jest leasing nieruchomości (całość raty jest kosztem), jednakże ta forma w Polsce dopiero raczkuje.

W przypadku osób fizycznych jest nieco inaczej, ponieważ jeśli mamy zdolność kredytową, taki lokal możemy nabyć podobnie jak mieszkanie, jednak potrzebne są tu z reguły przedwstępne umowy najmu, listy intencyjne itp. – wtedy też bank do naszej zdolności kredytowej może uwzględnić planowany dochód. Musimy natomiast zapomnieć o tanim kredycie mieszkaniowym. Oprocentowanie w takim przypadku jest wyższe o 1,5–2% od kredytu mieszkaniowego, okres spłaty wynosi maksymalne 15, „w porywach” 20 lat. Banki udzielające takich kredytów możemy policzyć na palcach jednej ręki, procedury są długotrwałe, a ponieważ mało kto – nawet w tych bankach, które mogą nam sfinansować lokal komercyjny – wie, jak do takiego tematu podejść, mnożą się często wezwania o dodatkowe dokumenty itp.

Warto też zastanowić się nad nieco bardziej skomplikowanym rozwiązaniem, a mianowicie, jeżeli jesteśmy przekonani do swej koncepcji biznesowej i mamy ciekawy projekt, a nasze doświadczenie w danej branży pozwala nas traktować jako profesjonalistów, możemy wystąpić do banku o kredyt bez zdolności kredytowej. Ważne w tym wypadku jest to, aby posiadać środki finansowe na przynajmniej 20% całego przedsięwzięcia. Bank może wtedy uznać nasze planowane przyszłe dochody i udzielić nam kredytu na pozostałe 80%. Wymaga to oczywiście starannego biznesplanu, powołania osobnej spółki celowej i dobrego przygotowania całego biznesu.