Można umorzyć odsetki za zwłokę od dochodów z akcji pracowniczych BH

W piśmie resortu finansów ministerstwo podtrzymało jednak swoje wcześniejsze stanowisko, że pracownicy Banku Handlowego (BHW), którzy kupili akcje prywatyzowanego w 1997 r. banku, powinni byli zapłacić podatek od sprzedanych akcji – informuje PAP.

Resort powołał się na korespondencję z zarządem BHW i związkami zawodowymi. „Nie wydaje się prawdopodobne, aby pracownicy banku sprzedający akcje nabyte przy prywatyzacji nie wiedzieli o ciążących na nich obowiązkach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Ministerstwo finansów poinformowało, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z maja 2004 r., minister finansów nie może wydawać urzędom skarbowym wiążących interpretacji. Wcześniej (w 2002 r.) resort przekazał izbom skarbowym pismo, w którym zalecał pracownikom fiskusa, by pozytywnie rozpatrywali „indywidualne” wnioski podatników o umorzenie odsetek od zaległości podatkowych, jeśli z urzędu skarbowego nie mieli wcześniej informacji o konieczności zapłacenia podatku od sprzedanych akcji.

Resort zwrócił jednak uwagę na wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z kwietnia br., w którym sąd zasądził na rzecz podatnika odszkodowanie od Skarbu Państwa. Odszkodowanie to miało wysokość odsetek za zwłokę od zysków ze sprzedaży akcji, do których zapłacenia podatnik został wcześniej zmuszony.

Sąd uznał wówczas, że minister skarbu błędnie informował w prospekcie emisyjnym BHW, że sprzedaż akcji pracowniczych jest wolna od podatku. Jednak – uznał sąd – „sytuacja, w której jeden organ Państwa stwierdza, że istnieje zwolnienie, a drugi organ tego samego Państwa neguje to zwolnienie, zaś negatywne skutki ponosi obywatel, jest w ocenie Sądu Okręgowego nie do pogodzenia z zasadą demokratycznego państwa prawnego”.

„Właściwy organ podatkowy może, na wniosek podatnika, umorzyć odsetki za zwłokę w całości lub w części w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym” – napisał resort finansów, zgadzając się ze stanowiskiem sądów, iż nie ma uzasadnienia nakazywanie podatnikowi płacenia odsetek za zwłokę, a następnie – przyznawanie mu takiego samego odszkodowania.