MSP nie przewiduje obecnie wznowienia przetargu na doradcę przy prywatyzacji PZU

„Poczekamy na Sejm, a ponadto nie ma możliwości, aby zdążyć z ofertą na czerwiec” – powiedział wiceminister. Dodał, że jednym z powodów unieważnienia przetargu było właśnie to, że Sejm nie zajął ostatecznego stanowiska w tej sprawie.

Unieważniając przetarg 31 marca MSP podało, że czyni tak „z uwagi na istotną zmianę okoliczności, powodującą, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia [prywatyzacji – przyp. ISB] nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć”.

W środę sejmowa Komisja Skarbu Państwa wróci do rozpatrywania projektu uchwały w sprawie ugody pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko dotyczącej PZU.

Po wynegocjowaniu pod koniec minionego roku warunków ugody z Eureko dotyczącej PZU przez ministra skarbu Jacka Sochę, Sejm powołał komisję śledczą, która miała wyjaśnić okoliczności podpisania umowy prywatyzacji PZU, na mocy której udziałowcem największej polskiej grupy ubezpieczeniowej w 1999 roku stał się holenderski koncern Eureko.

Tymczasem od września 2004 roku przed Trybunałem Arbitrażowym w Londynie toczy się sprawa wniesiona przez Eureko przeciwko polskiemu Skarbowi Państwa. Holendrzy domagają się realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku, który daje im prawo zakupu dodatkowych 21% akcji PZU po wprowadzeniu na giełdę – podaje „Parkiet”.