Multifund.pl: Zamień lokatę na fundusz

Aby skorzystać z podstawowej oferty depozytowej banku należy dziś mieć przynajmniej 500 PLN. Na wysokie odsetki, które widnieją na plakatach i w spotach reklamowych mogą często liczyć jedynie ci klienci, którzy dysponują minimalną kwotą od kilku do nawet kilkuset złotych. W przypadku lokat, głównie tych z kapitalizacją dzienną, ograniczona jest również maksymalna kwota wpłaty.

Aby zostać uczestnikiem funduszu inwestycyjnego rynku pieniężnego, wystarczy często już 100 PLN. Górnej granicy nie ma. W każdej chwili można też zakupić kolejne jednostki uczestnictwa i na przykład  systematycznie wpłacać małe sumy, nawet 50 zł.

Pewność zysków

Decydując się na oszczędzanie na lokacie ze stałym oprocentowaniem wiemy z góry, jaki będzie nasz zarobek po jej zakończeniu. Dodatkowo mamy pewność, że dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu nasze pieniądze nie przepadną.

Niestety, pewności wysokich zysków w otwartych funduszach inwestycyjnych nie mamy. Trudno z całą pewnością przewidzieć, jak zachowają się rynki, jakie skutki będą miały decyzje zarządzających funduszem. Choć historyczne dane mogą pokazać, jak wyglądały dotychczasowe wyniki funduszu, to nie dają one żadnej gwarancji, że w przyszłości fundusz zachowa się tak samo.

W przypadku funduszy inwestycyjnych występuje również ryzyko strat. Tutaj jednak warto pamiętać, że skupiamy się na funduszach rynku pieniężnego, a te charakteryzują się największym bezpieczeństwem i stabilnością.

Jeśli zatem oprocentowanie naszej lokaty jest niższe niż na lokatach konkurencji, nie traćmy czasu i pieniędzy. Pamiętając o dywersyfikacji oraz wadach i zaletach omawianych produktów, warto korzystać z najlepszych ofert wpłacając pewną część oszczędności na bezpieczną lokatę, a pozostałe środki zainwestujmy w czołowe fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego.

Źródło: Multifund.pl