Badanie EY – Cyfrowa Transformacja 2024 – wskazuje, że chociaż 86% firm z branży finansowej w Polsce potwierdza że proces digitalizacji ich organizacji posiada wysoki lub bardzo wysoki priorytet to w zakresie motywacji ten sektor różni się od innych gałęzi gospodarki. Aż 39% ankietowanych jako główną przyczynę do działania wskazało konkurencję – przewyższając rynkową średnią aż o 10 pkt. procentowych (29%).
Proces cyfryzacji definiowany jest zaś przez zmniejszanie kosztów, na co wskazuje 50% badanych firm z branży finansowej (15 pkt. proc. więcej od średniej). Równocześnie, działania są częściej podejmowane zgodnie z wcześniej ustaloną strategią cyfryzacji (46% vs. 39%). Pozwala to skupić się na kluczowych obszarach jak np. sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, na które 30% firm z branży finansowej planuje zwiększyć budżet. To 9 pkt. proc. więcej od rynkowej średniej. Nie może więc dziwić, że już 40% przedsiębiorstw z tego sektora na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zaniechało wcześniej zaplanowanych projektów transformacyjnych na rzecz implementacji AI – o 6 pkt. proc. więcej niż wynik całej gospodarki (34%).
Wyniki badania EY – Cyfrowa Transformacja 2024 – wskazują, że dla 86% przedstawicieli sektora finansowego proces digitalizacji ich przedsiębiorstwa stanowi przynajmniej wysoki priorytet. To bardzo zbliżony wynik do średniej ze wszystkich kluczowych gałęzi rynku (84%). Większe różnice zaczynają pojawiać się jednak w obszarach planowania oraz inwestycji.
Niemal połowa ankietowanych firm z sektora finansowego (46%) wprowadza zmiany zgodnie z ustaloną wcześniej strategią cyfryzacji poszczególnych zasobów lub procesów. Dla porównania uśredniony wynik dla gospodarki to 39%, czyli aż o 7 pkt. proc. mniej. Równocześnie, jedynie 6% przedsiębiorstw z branży finansowej przeznacza na cyfrową transformację poniżej 3% przychodu (średnia to 10%).Największy odsetek – 63% – mieści się w przedziale od 4 do 10%,. To rezultat o 6 pkt. proc. wyższy od ogółu.
Większe nakłady inwestycyjne mogą wprost wynikać ze specyfiki branży, cechującej się nie tylko wysoką innowacyjnością, ale również konkurencyjnością i efektywnością kosztową. Aż 39% przedstawicieli sektora finansowego jako główną motywację wskazało konkurencję (10 pkt. proc. więcej od rynkowej średniej). Ta różnica jest jeszcze większa w obszarze definiowana istoty procesu cyfrowej transformacji. Dla połowy firm (50%) z branży finansowej jest nią zmniejszenie kosztów. W tym przypadku różnica wynosi aż 15 pkt. procentowych.
– Sektor finansowy cechuje się znaczną konkurencyjnością, co w Polsce przekłada się również na wysoką innowacyjność. W rezultacie konsumenci nad Wisłą mają często dostęp jako jedni z pierwszych w Europie do najbardziej zaawansowanych rozwiązań. To efekt wieloletnich starań, które w ostatnim czasie wraz z rozwojem chmury oraz sztucznej inteligencji jedynie przyspieszyły. Ciągle jednak łatwo można zidentyfikować analogowe elementy w cyfrowym świecie. Jednym z nich są kredyty hipoteczne. Ucyfrowienie tego obszaru, skracające cały proces z tygodni do godzin, pozwoli na budowanie realnych przewag konkurencyjnych. Nie ma żadnych wątpliwości, że w tym aspekcie w niedługim czasie nadejdą znaczące zmiany – mówi Wojciech Soleniec, Partner w zespole Technology Consulting, EY Polska.
W obszarze priorytetów cyfrowej transformacji firmy w Polsce – niezależnie od sektora – są zgodne. Najważniejsza jest obsługa klienta (48% – sektor finansowy, 47% – rynkowa średnia) i sprzedaż (42% vs. 43%). Różnice uwypuklają się w innych kategoriach. Branża finansowa wysoko wartościuje również wpływ digitalizacji na obszar księgowości (32% vs. 26%) oraz administracji (25% vs. 20%).
Sektor finansowy cechuje się wyższym, ogólnym zaawansowaniem w wykorzystaniu rozwiązań technologicznych w zakresie obsługi klienta lub hiperpersonalizacji ofert, a także niezwykle silnym opieraniu się na analizie danych. W efekcie w najbliższych 12 miesiącach częściej od przedsiębiorstw z innych sektorów (30% vs. 21%) zamierza zwiększać budżety w obszarze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. W obszarze AI działa również znacznie szybciej i bardziej zdecydowanie. Już 40% firm z sektora finansowego zadeklarowało, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zaniechało realizacji wcześniej zaplanowanego projektu transformacyjnego na rzecz implementacji działań opartych na sztucznej inteligencji. Dla ogółu gospodarki ten odsetek wynosi 34%, a więc 6 pkt. procentowych mniej.
Zaawansowane i nowatorskie działania wiążą się z jednak z koniecznością posiadania odpowiednich kompetencji ludzkich. To co może martwić to fakt, że aż 29% firm z branży finansowego wskazało ten aspekt jako główną barierę dla transformacji cyfrowej. To o 7 pkt. proc. więcej niż w przypadku średniej dla wszystkich kluczowych gałęzi gospodarki. Co więcej aż 31% przedstawicieli sektora finansowego wskazało, że w perspektywie 12 miesięcy najmniejszy budżet zostanie przeznaczony na szkolenie pracowników z kompetencji cyfrowych. W przypadku średniej dla rynku ten odsetek wyniósł o 10 pkt. proc. mniej (21%). Nie oznacza to, że branża finansowa nie zamierza prowadzić inwestycji w obszarze podnoszenia kompetencji. Jednakże, w przypadku zaawansowanych rozwiązań poszukuje wysoko wyspecjalizowanych osób, co stanowi wyzwanie dla przedstawicieli każdego sektora. W zakresie kompetencji cyfrowych – ze względu na dotychczasową skalę inwestycji – wiele zostało już jednak zrobione, co sprawia że budżety mogą być alokowane w inne obszary.
– Należy spodziewać się, że coraz więcej usług oferowanych przez branżę finansową będzie automatyzowanych. Ten proces, widoczny już w podstawowych aspektach jak bieżąca obsługa konta, będzie rozszerzany na coraz bardziej zaawansowane procesy jak np. analiza ryzyk kredytowych w oparciu o samodzielnie pozyskane dane. Pozwoli to na usprawnienie funkcjonowania organizacji i zwiększy poziom satysfakcji konsumentów. Jednakże coraz częściej wyzwaniem nie będzie sam aspekt technologiczny, a konieczność pozyskania i utrzymania kompetencji do rozbudowywania wysoce zautomatyzowanych procesów. Wzrosną więc budżety niezbędne na ich pozyskanie, być może kosztem wydatków niezbędnych na zwiększanie umiejętności pracowników w obszarze front i back office’u. – podsumowuje Anna Kożuchowska, Partnerka w Dziale Doradztwa Biznesowego i Liderka Obszaru Ryzyka Kredytowego, EY Polska.
O badaniu
Badanie EY – Cyfrowa Transformacja 2024 – zostało wykonane przez CubeResearch na zlecenie EY metodą CATI i CAWI w pierwszym kwartale 2024 roku na próbie 494 średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce z sektorów produkcyjnego, finansowego, logistycznego oraz handlowego. Odsetek respondentów z branży finansowej wynosił 22%. Respondenci odpowiadają w firmach za obszar cyfrowej transformacji, IT, finansów lub są właścicielami / członkami zarządu.
Źródło: EY