Mundurowi i górnicy bez przywilejów emerytalnych?

„By wywalczyć super ustawę emerytalną, czyli prawo do odchodzenia na emeryturę niezależnie od wieku po 25 latach pracy pod ziemią, cztery lata temu górnicy stoczyli pod Sejmem regularną bitwę z policją.” donosi „Gazeta Wyborcza”.

Policjanci i wojskowi na emeryturę  mogą przejść już po 15 latach służby– „W efekcie w 2007 r. co piąty emerytowany policjant i co czwarty żołnierz nie miał nawet 40 lat! Dla porównania pielęgniarka, aby przejść na emeryturę, od tego roku będzie musiała pracować do 60. roku życia.” informuje „GW”.

„-W Polsce powinien być jeden system emerytalny dla wszystkich. Nie ma żadnych powodów, aby poszczególne grupy zawodowe zachowywały przywileje – mówi Jan Rutkowski, główny ekonomista Banku Światowego ds. społecznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Uważa, że wszystkich musi obowiązywać zasada: ileś sobie odłożył składek, tyle na starość dostajesz. – A górnicy i mundurowi dostają więcej, niż odłożą. Na ich emerytury muszą się składać pozostali podatnicy – mówi Rutkowski.” czytamy w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”.

Emerytury mundurowych i górników zawsze budziły kontrowersje i oburzenie ze strony innych grup zawodowych. Ich zdaniem prawo powinno być takie samo dla każdego i wiek, w którym będzie można przejść na emeryturę, powinien być wyrównany. 15 lat pracy to nie jest dużo w porównaniu do tego, ile pracować muszą np. pielęgniarki, które de facto pracują także na emerytury właśnie tych, którzy już zakończyli pracę. Warto jednak spojrzeć z drugiej strony, że praca jest ciężka, a ryzyko zawodowe nieporównywalne.

Więcej na ten temat w dzisiejszej „Gazecie Wyborcze” w artykule Leszka Kostrzewskiego  i Piotra Miączyńskiego „Koniec superemerytur? RPO chce znieść przywileje”.