„By wywalczyć super ustawę emerytalną, czyli prawo do odchodzenia na emeryturę niezależnie od wieku po 25 latach pracy pod ziemią, cztery lata temu górnicy stoczyli pod Sejmem regularną bitwę z policją.” donosi „Gazeta Wyborcza”.
Policjanci i wojskowi na emeryturę mogą przejść już po 15 latach służby– „W efekcie w 2007 r. co piąty emerytowany policjant i co czwarty żołnierz nie miał nawet 40 lat! Dla porównania pielęgniarka, aby przejść na emeryturę, od tego roku będzie musiała pracować do 60. roku życia.” informuje „GW”.
„-W Polsce powinien być jeden system emerytalny dla wszystkich. Nie ma żadnych powodów, aby poszczególne grupy zawodowe zachowywały przywileje – mówi Jan Rutkowski, główny ekonomista Banku Światowego ds. społecznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Uważa, że wszystkich musi obowiązywać zasada: ileś sobie odłożył składek, tyle na starość dostajesz. – A górnicy i mundurowi dostają więcej, niż odłożą. Na ich emerytury muszą się składać pozostali podatnicy – mówi Rutkowski.” czytamy w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”.
Emerytury mundurowych i górników zawsze budziły kontrowersje i oburzenie ze strony innych grup zawodowych. Ich zdaniem prawo powinno być takie samo dla każdego i wiek, w którym będzie można przejść na emeryturę, powinien być wyrównany. 15 lat pracy to nie jest dużo w porównaniu do tego, ile pracować muszą np. pielęgniarki, które de facto pracują także na emerytury właśnie tych, którzy już zakończyli pracę. Warto jednak spojrzeć z drugiej strony, że praca jest ciężka, a ryzyko zawodowe nieporównywalne.
Więcej na ten temat w dzisiejszej „Gazecie Wyborcze” w artykule Leszka Kostrzewskiego i Piotra Miączyńskiego „Koniec superemerytur? RPO chce znieść przywileje”.