Muzeon 2005 dla Plus GSM, mecenasa wystawy „Salvador Dali – ilustrator”

Udostępniona polskiej publiczności ekspozycja prac jednego z najsłynniejszych współczesnych artystów z kolekcji Hannelore Neumann i Helmuta Rebmanna ukazuje sztukę Dalego z różnorakiej perspektywy. Znajduje to odzwierciedlenie w układzie wystawy, podzielonej na siedem obszernych działów, obejmujących m.in. warsztat graficzny, rysunki, ilustracje do arcydzieł literatury światowej, prace surrealistyczne.

Wystawa „Salvador Dali – ilustrator” stanowi kolejny etap wieloletniej współpracy Plus GSM i Muzeum Narodowego. Zainaugurowała ją w 2001 roku niepowtarzalna wystawa dzieł francuskich impresjonistów i postimpresjonistów z kolekcji paryskiego Musee d’Orsay, zatytułowana „Od Maneta do Gauguina”.

Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem, nad którym mecenat objął Plus GSM, była wystawa prezentująca twórczość wybitnego niemieckiego przedstawiciela sztuki renesansu – Albrechta Dürera. Objęła ona bogatą kolekcję rycin, starodruków i obrazów artysty znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego.

Wydarzenie kulturalne niecodziennej miary stanowiła także wystawa najcenniejszych prac Pabla Picassa, pochodzących ze zbiorów Staatsgalerie w Stuttgarcie oraz zbiorów rodzinnych przechowywanych w Musee Picasso w Paryżu. Ekspozycja ta, zorganizowana na przełomie lat 2002/2003, pozostała w pamięci tysięcy miłośników sztuki.

Plus GSM był również partnerem Muzeum Narodowego przy organizacji wystawy prac wybitnego polskiego artysty Tadeusza Makowskiego. Cieszyła się ona ogromnym powodzeniem zarówno wśród wytrawnych znawców sztuki, jak i wśród mniej wymagających widzów.

Wieloletnia współpraca Plus GSM i Muzeum Narodowego zaowocowała w minionym roku spektakularną ekspozycją jednej z najcenniejszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu – „Transalpinum. Od Giorgiona i Dürera do Tycjana i Rubensa”. Wystawa przyciągnęła tłumy zwiedzających z Warszawy i całego kraju. W ciągu niespełna trzech miesięcy obejrzało ją ponad 130 tys. osób.

Plus GSM, uznając mecenat nad cennymi przedsięwzięciami w dziedzinie kultury za swój zaszczytny obowiązek, chętnie udziela wsparcia instytucjom i stowarzyszeniom upowszechniającym wytwory sztuki rodzimej i światowej zasługującej na najwyższe uznanie. Dowodem wysokiej oceny wkładu Plus GSM w upowszechnianie kultury i promowanie cennych inicjatyw kulturalnych było przyznanie operatowi sieci w 2002 roku wyróżnienia Mecenas Kultury, w uznaniu za całokształt dokonań sponsorskich wspierających wartościowe przedsięwzięcia w dziedzinie kultury, w tym także za współpracę z Muzeum Narodowym.