Muzeum Narodowe upamiętnione na monetach NBP

Muzeum Narodowe w Warszawie obchodzi jubileusz 150-lecia. Z tej okazji dzisiaj, 15 maja 2012 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające tę rocznicę – srebrną dziesięciozłotówkę oraz 2 złote ze stopu Nordic Gold.

Założone w 1862 r. jako Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowe jest jednym z najstarszych i największych muzeów sztuki w Polsce. Gromadzi polskie zbiory narodowe z różnych epok, nawiązując do Stanisławowskiej idei Museum Polonicum. Sukcesywnie powiększane dzięki darom i zakupom zbiory liczą dziś około 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, ryciny, fotografie, numizmaty, tkaniny i stroje, przedmioty sztuki użytkowej oraz wzornictwo. Zbiór numizmatów jest jednym z siedmiu najliczniejszych na świecie, a jego niewielką, ale najbardziej wartościową część będzie można podziwiać w tworzonym Centrum Pieniądza NBP w Warszawie.

 

Głównym motywem graficznym rewersu monety srebrnej jest wizerunek egipskiego boga Anubisa, w postaci psa. W otoku znajduje się napis: 150 LAT MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE. Na rewersie monety dwuzłotowej znajduje się wizerunek siedzącego Stańczyka, z obrazu „Stańczyk” Jana Matejki oraz napis: 150 LAT MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE. Wizerunki obu monet zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska.

Narodowy Bank Polski wyemitował 45 tysięcy egzemplarzy monety srebrnej oraz 800 tysięcy sztuk monety dwuzłotowej ze stopu Nordic Gold. Monety zostały wprowadzone do obiegu 15 maja 2012 r. Od dzisiaj dwuzłotówkę będzie można zamienić w cenie nominalnej w kasach oddziałów okręgowych NBP. Natomiast monety srebrne zostały sprzedane na aukcji w systemie Kolekcjoner, osiągając cenę 95 zł. Po tej cenie monety będą wkrótce dostępne w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.
 
Wszystkie monety emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Źródło: NBP