Mogłoby się wydawać, że wybór kondygnacji, na której chcemy kupić mieszkanie, to rzecz zgoła błaha. Jednakże dobór odpowiedniego piętra przekłada się na wiele aspektów przyszłego mieszkania. Na co więc warto zwrócić uwagę wybierając nasze własne M?
Wymarzone mieszkanie, prócz odpowiedniej powierzchni, układu pomieszczeń, dobrego ustawienia względem stron świata i wielkości tarasu, powinno znaleźć się również na „właściwym piętrze”. Mało kto zdaje sobie sprawę jak kondygnacja wpływa na wszystkie wcześniej wymienione czynniki idealnego mieszkania.
Powierzchnia mieszkania
Deweloperzy bardzo często największe mieszkania lokują na ostatnich kondygnacjach. W przypadku wysokich budynków, z wyższych pięter roztacza się atrakcyjny widok na miasto. To z kolei przekłada się na wrażenie większej przestrzeni, gdyż nasze mieszkanie góruje nad pozostałymi budynkami. Bardzo często to właśnie wyższe kondygnacje uchronią nas przed ciekawością sąsiadów – W przypadku inwestycji Malta Nowa, oferujemy klientom lokale w wersji łączonej. Oczywiście mieszkania można łączyć na każdej kondygnacji, jednakże te większe najczęściej ulokowane są na wyższych piętrach – mówi Daria Miszczyk, dyrektor ds. sprzedaży UWI Inwestycje Sp. z o.o. – Dobrym przykładem takiej praktyki jest 130 metrowe mieszkanie na ostatniej kondygnacji jednego z budynków. Lokal dysponuje trzema balkonami o łącznej powierzchni 30 metrów kwadratowych – dodaje Daria Miszczyk.
Cena mieszkania
Przyjętą przez firmy deweloperskie praktyką jest wzrost ceny mieszkania wraz z kolejnymi kondygnacjami. Ma to chociażby związek z atrakcyjnym widokiem z lokali położonych na wyższych piętrach czy mniejszymi dokuczliwościami miejskiego zgiełku. Oczywiście od praktyki rosnącej ceny są wyjątki. Często metr kwadratowy większych i wyżej położonych mieszkań jest znacznie tańszy od tych, które znajdziemy w cennikach. Często to efekt indywidualnych negocjacji. Warto jednak pamiętać, że mieszkanie o atrakcyjnym układzie pomieszczeń może w przyszłości osiągnąć większą wartość, jeżeli z jego tarasu będzie roztaczał się niepowtarzalny widok.
Ustawienie względem stron świata
Przy wyborze mieszkań istotne jest dobre doświetlenie lokali. Zwłaszcza w tej strefie klimatycznej jest to o tyle ważne, gdyż jesienią i zimą nasze z pozoru wymarzone mieszkanie może być po prostu zbyt ciemne. Kondygnacja na której mamy mieszkanie jest o tyle istotna, że w przypadku lokali wyżej położonych jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, iż sąsiednie budynki będą nam ograniczały dostęp światła dziennego w mieszkaniu. Dzięki przeszkleniom możemy rozświetlić i optycznie powiększyć mieszkanie – W przypadku Malty Nowej ogromną zaletą tej inwestycji są duże okna balkonowe, których wysokość wynosi 2,20 m, a szerokość w pokojach dziennych oraz w pokojach z aneksem kuchennym sięga od 2,20 m do 4,20 m – mówi Daria Miszczyk. Największym zainteresowaniem cieszą się zawsze lokale, w których okna wychodzą na południe, bądź południowy zachód.
Może wybrać parter?
Mieszkania na parterze ma swoje plusy. Istotną zaletą takich lokali może być oferowany ogródek, który bardzo często wliczony jest w cenę mieszkania. Atrakcyjny kawałek własnego trawnika kusi wielu nabywców. Tym sposobem można stworzyć sobie niewielką zieloną enklawę w samym środku miasta. Są jednak i minusy. Ujemnym aspektem takiej nieruchomości jest bardzo często ograniczona prywatność, gdyż z tego poziomu niejednokrotnie przechodnie widzą co dzieje się w pomieszczeniach. Problemem natomiast przestało być bezpieczeństwo. O ile w przypadku mieszkań na rynku wtórnym i wielkich blokowisk, lokale na parterze były narażone na włamania, o tyle w przypadku inwestycji ogrodzonych i dozorowanych ryzyko to jest znacznie mniejsze.
Tak naprawdę atrakcyjność poszczególnych kondygnacji zależy od indywidualnych upodobań i oczekiwań klientów. Nie bez znaczenia pozostaje jednak rodzaj budownictwa i okolica budynku. Obiekty nowobudowane oferują znacznie wyższy standard, a konieczność korzystaniem z windy w nowoczesnych budynkach nie jest traktowana jako uciążliwość.
Źródło: PR4You