Na razie niewiele osób spłaca kredyt bezpośrednio w walucie

Z przywileju obowiązującej od 1 lipca nowej rekomendacji SII skorzystało na razie niewielu klientów, którzy spłacają kredyty denominowane w walutach obcych. – To, że niewielu kredytobiorców korzystało i korzysta z tej opcji, wynika z faktu, że standardowy polski kredytobiorca nie uzyskuje dochodów w walucie, a konieczność comiesięcznego zasilania rachunku w zagraniczną walutę może być uciążliwa – mówi Agnieszka Nachyla, kierująca wydziałem hipoteki w banku Millennium.”, czytamy w „GP”.

„Klienci, którzy chcą bowiem skorzystać z możliwości bezpośredniej spłaty w walucie, muszą podpisać odpowiedni aneks do umowy (koszt to średnio kilkaset złotych) oraz otworzyć odpowiednie konto walutowe, za które banki też każą sobie odrębnie płacić. Dlatego także w innych bankach niewiele osób spłaca już kredyty bezpośrednio we frankach.”, pisze gazeta.

„- Z naszych obserwacji wynika, że nie wszyscy klienci wiedzą, jakie możliwości daje im rekomendacja. Widać, że banki stosują różne strategie, by skłonić klientów do zakupu po ich kursie waluty. Niektóre zdecydowały się na rozwiązania siłowe, stawiając bariery kosztowe klientom – ocenia Marta
Chmielewska-Racławska z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.”, czytamy dalej.

„Jednak zdaniem Pawła Majtkowskiego, analityka firmy Finamo, duże zainteresowanie tematem ze strony klientów i mediów, spowodowało, że kilka banków wyłamało się z szeregu i dokonało zmiany swojej oferty. Przede wszystkim część banków wyczuła możliwość dodatkowego zarobku poprzez umożliwianie zakupu franka w celu spłaty kredytu w innej instytucji.”, podaje dziennik.

Spłata raty bezpośrednio w walucie umożliwia klientowi ominięcie spreadu, czyli różnicy wynikającej z niekorzystniego przeliczania przez bank kursów walut. W ten sposób banki zarabiają dodatkowo na kredytach mieszkaniowych, a wielu klientów nie zdaje sobie nawet sprawy, że ponosi dodatkowe, zbędne koszty. Spread w całym okresie kredytowania może wynieść nawet kilkudziesiąt tysięcy złotych.

Więcej na ten temat w „Gazecie Prawnej” w artykule „Na razie niewiele osób spłaca kredyt bezpośrednio w walucie” autorstwa Jacka Iskry.