Konkurs obejmuje firmy i organizacje, które wprowadziły wyróżniające się i innowacyjne rozwiązania w zakresie zapobiegania ryzyku wynikającemu z narażenia na hałas, który w tym roku jest tematem przewodnim dorocznej kampanii organizowanej przez Agencję na rzecz zwiększenia świadomości zagadnień bezpieczeństwa i zdrowia w pracy.
Przykłady dobrej praktyki, to rozwiązania wdrożone w celu zapobiegania lub eliminacji ryzyka wynikającego z narażenia pracowników na hałas. Wszystkie rozwiązania powinny uwzględniać dobre zarządzanie, skuteczne wykorzystywanie oceny ryzyka i wdrożenie wynikających z niej wniosków oraz skupiać się na skutecznym zapobieganiu zagrożeniom mającym wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.
Konkurs obejmuje wszystkie państwa członkowskie Unii: zgłoszenia mogą być składane przez przedsiębiorstwa (udział małych i średnich przedsiębiorstw będzie szczególnie mile widzialny) lub przez inne organizacje, m.in. izby handlowe, organizacje branżowe i zawodowe, związki zawodowe. Wśród dobrych praktyk mogą się znaleźć: działania polegające na kontroli i eliminowaniu źródeł hałasu w miejscu pracy, metody zarządzania hałasem umożliwiające skuteczną komunikacje w głośnym środowisku (np. przy zagrożeniu wypadkami), plany szkoleniowe czy programy edukacyjne podnoszące świadomość w zakresie tego zagadnienia.
Dyrektor Agencji, Hans-Horst Konkolewsky powiedział: „Hałas w miejscu pracy jest wciąż zbyt często postrzegany jako zło konieczne, a ponieważ skutki jego oddziaływania nie są natychmiastowe, walka z nim nie jest uważana za priorytet. Prawda jest taka, że hałas ma jednak niszczący wpływ na zdrowie, i to nie tylko zdrowie pracowników hut czy osób pracujących na budowach, ale również tych zatrudnionych w sektorze usług, np. w szkolnictwie, rozrywce, czy też np. w centrach telefonicznych. Hałas może być przyczyną wypadków, przyczyniać się do wzrostu poziomu stresu związanego z pracą, a razem z innymi zagrożeniami związanymi z miejscem pracy, przyczyniać się do złego stanu zdrowia pracowników. Wraz z wdrożeniem na początku przyszłego roku nowej dyrektywy unijnej dotyczącej hałasu nadszedł czas, aby przedsięwziąć bardziej zdecydowane kroki i powiedzieć „stop hałasowi”. Mamy nadzieję, że konkurs „Nagroda za dobrą praktykę” pokaże, na konkretnych przykładach, że związany z pracą hałas może być skutecznie kontrolowany.”
Bieżący rok jest szóstym z rzędu rokiem przyznawania nagród w konkursie organizowanym w ramach corocznego Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas uroczystości zakończenia kampanii, w grudniu bieżącego roku w Bilbao.
Przyznanie nagród laureatom będzie stanowić dowód uznania dla ich roli w poprawie warunków pracy w Europie. Przykłady dobrych praktyk będą przedstawione w publikacji, która zostanie rozpowszechniona w całej Europie oraz zaprezentowana na stronie internetowej Agencji.
Dalsze informacje na temat konkursu będą dostępne na stronach: http://ew2005.osha.eu.int/ .
***
Kontakty dla prasy:
Marek Kosarczyn,Press Officer,Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, Bilbao, tel. +34 94 479 43 86, email: kosarczyn@osha.eu.int
Inne zapytania:
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, Gran Via 33, E-48009 Bilbao, Hiszpania, e-mail: information@osha.eu.int, faks: (+34) 94 479 43 83.
Uwagi dla wydawcy:
1. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy została ustanowiona przez Unię Europejską w celu zaspokojenia potrzeb informacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Agencja ma siedzibę w Bilbao, w Hiszpanii. Celem prac Agencji jest poprawa jakości pracy poprzez pobudzanie przepływu informacji technicznej, naukowej i gospodarczej pomiędzy wszystkimi stronami zaangażowanymi w sprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy.
2. Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
- Konkurs „Nagroda za Dobrą Praktykę” jest częścią Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy – corocznej kampaniiprowadzonej przez Agencję w celu promowania bezpiecznego i zdrowszego środowiska pracy. Hasło Europejskiego Tygodnia 2005 brzmi „STOP HAŁASOWI!”. Oficjalne otwarcie Europejskiego Tygodnia odbędzie się 20 kwietnia 2005 r. tj. w Międzynarodowym Dniu Walki z Hałasem. Sam tydzień, który zorganizowany będzie w dniach od 24-28 października 2005 r., jest kampanią skierowaną do instytucji i organizacji bhp, związków zawodowych, przedsiębiorstw, menadżerów, pracowników oraz ich przedstawicieli – wszyscy oni są zaproszeni do wzięcia udziału i organizowania własnych przedsięwzięć. Będą to m.in. specjalne kontrole i działania oceniające poziom zagrożenia w miejscu pracy, sesje szkoleniowe, dystrybucja materiałów informacyjnych, opracowanie nowej polityki w miejscu pracy, plany i sugestie, zachęcanie pracowników i ich przedstawicieli do udziału w tych działaniach lub do przyłączania się do działań organizowanych przez inne organizacje, przedsiębiorstwa lub podwykonawców. Ponadto przedsiębiorstwa i organizacje zajmujące się bezpieczeństwem w pracy zostaną zaproszone do podpisania dostępnej w internecie Karty Kampanii by w ten sposób zademonstrować swoje zaangażowanie w bardziej efektywne zarządzanie hałasem. Zakończenie kampanii odbędzie się w grudniu 2005 r. w Bilbao.
- Hałas to poważne, choć często lekceważone zagrożenie związane z pracą, które może wpływać nie tylko na nasz słuch. Długie przebywanie w głośnym otoczeniu może doprowadzić do zaburzeń słuchu, ale hałas może również przyczyniać się do:
- poważnego uszkodzenia słuchu, jeśli występuje razem z niektórymi substancjami ototoksycznymi
- związanego z pracą stresu
- zwiększenia ryzyka wypadków w pracy
- negatywnych skutków zdrowotnych dla płodu w przypadku kobiet w ciąży narażonych na hałas
Upośledzenie słuchu spowodowane hałasem zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za „najczęstszą, nieuleczalną chorobę zawodową”. Upośledzenie słuchu może nie tylko uniemożliwić pracownikowi pełne wykorzystanie jego potencjału w pracy, ale może również mieć negatywny wpływ na życie prywatne.
Hałas związany z pracą jest problemem coraz częściej dostrzeganym w Europie, jako że ma on bezpośredni wpływ na miliony pracowników zatrudnionych nie tylko w przemyśle ciężkim, ale również w rozwijających się sektorach usług, szkolnictwie czy rozrywce. Jedna trzecia pracowników w Europie (ponad 60 mln) narażonych jest na działanie wysokiego poziomu hałasu przez ponad jedną czwartą okresu swego aktywnego życia zawodowego. Prawie 40 mln osób (liczba równa populacji Hiszpanii) aby być słyszanymi musi podnosić głos ponad poziom normalnej rozmowy przez ponad połowę swojego czasu pracy!
Aby chronić pracowników, dyrektywa UE z 2003 r. wchodząca w życie we wszystkich państw członkowskich w lutym 2006 r. ustala dzienne maksymalne narażenie na hałas na poziomie 87dB (A) oraz wymaga by „zagrożenia związane z narażeniem na hałas zostały wyeliminowane u źródła lub ograniczone do minimum”.
Tekst reklamy wstępnej w Internecie
Nagrody Dobrej Praktyki2005
Zapraszamy do zgłaszania wniosków do europejskiego konkursu „Nagrodę za Dobrą Praktykę”. Podczas tegorocznej kampanii informacyjnej „Stop hałasowi!”, której częścią jest konkurs, zgłoszenia powinny zawierać przykłady dobrych praktyk w dziedzinie ograniczania zagrożeń związanych z hałasem. Agencja ogłosi listę zwycięzców podczas uroczystości zakończenia kampanii, w grudniu 2005 r. w Bilbao.