Najlepsze wyniki w historii SEB

· Wynik działalności operacyjnej za 2004 rok wzrósł o 16% do poziomu 9,3 miliarda SEK. Wszystkie piony działalności odnotowały wyższe wyniki.

· Zysk netto (po opodatkowaniu) za cały rok wzrósł o 16% do kwoty 6,6 miliarda SEK.

· Łączny zysk wzrósł o 4%, podczas gdy koszty operacyjne pozostały na niezmienionym poziomie.

· Straty netto na działalności kredytowej utrzymały się na niskim poziomie.

· Zwrot na kapitale wyniósł 13,2% (12,3%). Zysk na akcję wzrósł o 18% do poziomu 9,69 SEK (8,22).

· Zarząd zaproponował dywidendę w wysokości 4,35 SEK (4,00) oraz nowy program wykupu własnych akcji.

Silniejsza pozycja rynkowa

· W Szwecji, SEB zwiększył swoje udziały rynkowe w kluczowych obszarach, takich jak kredyty hipoteczne, ubezpieczenia na życie oraz kredyty dla przedsiębiorstw.

· Grupa wzmocniła także swoją pozycję na innych rynkach rodzimych, a na wielu z nich odnotowała wzrost działalności biznesowych.

· Wzrosła satysfakcja klientów i ich ocena działalności SEB.

· Przeprowadzono trzy dodatkowe nabycia:

– Działalności Eurocard w zakresie wydawania kart kredytowych w Danii.

– Codan Pension, jednej z wiodących duńskich firm ubezpieczeń na życie.

– Banku Agio na Ukrainie (nabycie zakończono w styczniu 2005 roku).

Planowane zmiany w Zarządzie i w Komitecie Zarządczym Grupy

· W czasie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w 2005 roku, Jacob Wallenberg ustąpi z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Na stanowisko nowego Przewodniczącego zaproponowano osobę Marcusa Wallenberg, obecnego Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej.

· Annika Falkengren, Zastępca Prezesa Grupy i była Szefowa pionu Przedsiębiorstw i Instytucji została powołana na nowego Prezesa i Dyrektora Generalnego (CEO) Grupy od dnia 1 stycznia 2006 roku. Lars H Thunell, obecny Prezes i Dyrektor Generalny (CEO) Grupy ustąpi ze stanowiska w 2006 roku.

Uwagi Prezesa

Pozycja SEB jest silna. Ubiegły rok był udanym rokiem dla SEB i jego akcjonariuszy. Podjęta przez nas kilka lat temu decyzja o zwiększeniu koncentracji na naszych klientach, zwiększeniu współpracy wewnętrznej i redukcji kosztów poprzez nasz program 3 C przyniosła pozytywne rezultaty. Stopniowo, nasi klienci stają się coraz bardziej zadowoleni, czego rezultatem są wyższe obroty i udziały rynkowe w kilku obszarach naszej działalności. SEB osiągnął największy w swojej historii wynik na działalności operacyjnej. Mam ogromną przyjemność odnotowania lepszych wyników we wszystkich pionach naszej działalności oraz sukcesu internacjonalizacji SEB od połowy lat dziewięćdziesiątych. Jestem dumny z naszych kompetentnych i zaangażowanych pracowników.

SEB łączy lokalną obecność z międzynarodowymi kwalifikacjami

Nadal dążymy do uzyskania pozycji wiodącego banku w Europie północnej w oparciu o długoterminową współpracę z klientami, nasze kompetencje i technologię internetową. W ciągu ostatnich kilku lat z powodzeniem spełnialiśmy wysokie oczekiwania naszych klientów, budując naszą pozycję międzynarodowego banku działającego lokalnie na dziewięciu rynkach w regionie skandynawskim, krajach nadbałtyckich, w Niemczech i w Polsce. W ubiegłym roku wzmocniliśmy naszą pozycję w regionie skandynawskim poprzez nabycie Eurocard i Codan Pension w Danii. Ponadto, udało nam się rozszerzyć naszą działalność w zakresie bankowości korporacyjnej (Merchant Banking) w regionie skandynawskim poza Szwecję oraz w Niemczech. Dzięki pogłębieniu współpracy w obrębie Grupy, możemy zaoferować zarówno klientom prywatnym, jak i korporacyjnym indywidualne rozwiązania w oparciu o połączone kwalifikacje jednostek SEB. Grupa posiada obecnie więcej klientów w obszarze bankowości w krajach nadbałtyckich niż w Szwecji, a ponad połowa naszych pracowników jest zatrudniona w innych krajach. Około 45% zysków jest generowane na naszych rynkach rodzimych poza Szwecją.

Lepsze wyniki we wszystkich pionach działalności

Pięć spośród sześciu pionów naszej działalności odnotowało najlepsze w historii wyniki, zwłaszcza w czwartym kwartale ubiegłego roku. Coraz większy udział w tych wynikach mają klienci korporacyjni SEB. Pomimo zróżnicowanych warunków rynkowych, pion Przedsiębiorstw i Instytucji osiągał wysokie i stabilne wyniki w każdym kwartale. Także w obszarze działalności detalicznej, pion przedsiębiorstw zyskuje coraz większe znaczenie. Ta sama tendencja dotyczy także obszaru ubezpieczeń na życie, gdzie nasza działalność jest obecnie zdominowana przez rynek zakładowych funduszy emerytalnych.

Pomimo trudnych warunków związanych z poziomem stóp procentowych, nasza działalność detaliczna w regionie skandynawskim przyniosła wyższe wyniki dzięki intensyfikacji sprzedaży, prowadzącej do zwiększenia wolumenu oraz wyższych wyników w zakresie udzielania kredytów hipotecznych i oszczędności klientów. Wzmocniliśmy nasze kwalifikacje w obszarze indywidualnego doradztwa finansowego, a Euromoney ocenił dział Private Banking SEB jako numer jeden w Szwecji.

Pion Zarządzania Aktywami SEB odnotował najwyższy relatywny wzrost wyników. Przyczyniły się do tego nie tylko sprzyjające warunki na rynkach akcji, ale i wzrost sprzedaży. Wyniki zarządzanego portfela są zgodne z wynikami innych spółek porównywalnych do SEB, jednak nasze ambicje przewyższają ten poziom. Dlatego kontynuujemy nasze działania mające na celu dalsze doskonalenie procesów inwestycyjnych.

Strategia naszej działalności w zakresie ubezpieczeń na życie skoncentrowana na ubezpieczeniach na życie z jednostkami udziałowymi oraz programach zakładowych funduszy emerytalnych okazała się skuteczna. SEB Trygg Liv wzmocnił swoją pozycję lidera na rynku w tych obszarach i odnotował najlepsze w swojej historii wyniki finansowe. Najwyraźniej wartości wbudowane, które tworzyliśmy na przestrzeni kilku lat, zaczynają teraz korzystnie wpływać na nasz wynik na działalności operacyjnej.

SEB w Niemczech podejmował w ciągu ostatnich kilku lat wiele działań ukierunkowanych za wzrost zysku. Program wzrostu zysku w obszarze detalicznym przyniósł pozytywne rezultaty. Wyniki finansowe ulegają stopniowej poprawie, niemniej jednak w tym zakresie możemy odnieść jeszcze lepsze wyniki. W zakresie bankowości korporacyjnej w Niemczech wykorzystaliśmy nadarzające się możliwości wzrostu, zwiększyliśmy sprzedaż i osiągnęliśmy nasz cel pod względem rentowności.

Wysoki poziom sprzedaży kredytów i aktywne wprowadzanie nowych produktów w obszarze oszczędności przyczyniło się do uzyskania przez pion Bankowości Wschodnioeuropejskiej wyniku w wysokości ponad 1 miliarda SEK. Kwalifikacje i doświadczenie naszych banków w krajach nadbałtyckich stanowią platformę dla naszej dalszej ekspansji w Europie Wschodniej poprzez nabycie Banku Agio na Ukrainie i dalszy wzrost w Rosji.

Kwalifikacje pracowników i ich zaangażowanie

Silna pozycja SEB i gotowość naszych klientów do współpracy z nami są wynikiem kwalifikacji naszych pracowników i ich zaangażowania. Nasz cel, realizowany w ciągu ostatnich kilku lat, dotyczący zwiększenia współpracy pomiędzy różnymi pionami w celu zaoferowania klientom Skonsolidowanej Działalności pod hasłem „OneSEB” przyczynił się do pogłębienia motywacji pracowników. Nasze podstawowe wartości są obecnie wdrażane i stanowią część naszej codziennej działalności. Strategia ta znajduje odzwierciedlenie w rozwijającej się silnej kulturze SEB, polegającej na podejmowaniu decyzji na szczeblu lokalnym, blisko klientów. Było to widoczne w czasie tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce po tsunami w Azji. Zaangażowanie i gotowość podjęcia działań przyczyniły się do szybkiego udzielenia pomocy klientom w potrzebie. Ponadto, nasi pracownicy zebrali znaczne sumy pieniędzy dla ofiar tej katastrofy, które SEB podwoił.

Silna pozycja SEB w przyszłości

Jestem pewien, że rok 2005, który będzie moim ostatnim rokiem w SEB w funkcji Prezesa i Dyrektora Generalnego Grupy, będzie udany. Dnia 1 stycznia przyszłego roku, Annika Falkengren, która z powodzeniem zarządzała największym pionem Grupy, zajmie moje miejsce. Fakt, iż ta zmiana będzie miała miejsce w tak zaplanowany sposób jest to wyraźną oznaka siły SEB. Nadal będziemy koncentrować się na klientach, kontroli kosztów i pogłębianiu współpracy. Nasza strategia pozostaje bez zmian. To właśnie dzięki naszej działalności w Europie Północnej i w regionie Morza Bałtyckiego możemy zaoferować naszym klientom coraz lepsze rozwiązania, a co za tym idzie, promować wzrost.

Grupa

Czwarty kwartał 2004

Najlepszy kwartał

Wynik operacyjny SEB za IV kwartał w wysokości 2.522 mln SEK był o 21% lepszy niż wynik za kwartał poprzedni, a o 15% lepszy niż w analogicznym okresie 2003 r. Zysk netto (po opodatkowaniu) wzrósł do 1.750 mln SEK. Całkowity podatek za kwartał wyniósł 772 mln SEK (529). Oddzielnie za IV kwartał stawka podatkowa wyniosła 30,6% (25,3). Wysoka stawka podatkowa wynika głównie z jednorazowego efektu związanego ze sprzedażą działalności kartowej w Norwegii.

Rentowność kapitału własnego (ROE) za IV kwartał wyniosła 13,9%.

Całkowity dochód wyniósł 7.248 mln SEK, czyli o 9% więcej niż w poprzednim kwartale, a o 2% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Dochód odsetkowy netto był stabilny pomiędzy III i IV kwartałem. Wzrost wolumenu, szczególnie w kredytach hipotecznych i kredytach dla firm, skompensował niższe marże. Dochód z prowizji netto znacznie wzrósł, zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału, jak i do IV kwartału 2003 r. Wynika to ze zwiększonych dochodów z działalności maklerskiej, funduszy inwestycyjnych, działalności kartowej i powiernictwa papierów wartościowych.

Transakcje finansowe netto, które w poprzednim kwartale miały wartość ujemną ze względu na sezonowy spadek aktywności, powróciły do normalnych poziomów.

Koszty całkowite wyniosły 4.852 mln SEK, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz o 4% więcej niż w analogicznym okresie roku 2003. W koszty IV kwartału wliczono koszty jednorazowe wartości 121 mln SEK.

Straty kredytowe netto wyniosły 188 mln (330).

Wynik za cały rok 2004

Najlepszy wynik w historii firmy

Wynik operacyjny Grupy SEB za 2004 r. był najlepszy do tej pory w aspekcie nominalnym. W porównaniu do 2003 r. wynik wzrósł o 16%, do 9.273 mln SEK (7.963). Koszty restrukturyzacji w Niemczech oraz nowe zasady księgowania świadczeń pracowniczych wpłynęły na spadek wyniku o 394 mln SEK. Bez uwzględniania tych zjawisk, zysk wzrósł o 21%.

Zysk netto wzrósł o 16%, do 6.590 mln SEK (5.704).

Wzrost dochodów

Całkowity dochód wzrósł o 4%, do 28 225 mln SEK (27.071). Poprawa była głównie podyktowana wyższym dochodem odsetkowym netto z rynków kapitałowych oraz z opłat za karty.

Dochód odsetkowy netto spadł nieznacznie, do 13 521 mln SEK (13.782). Ciągle zwiększający się wolumen, szczególnie w zakresie kredytów hipotecznych i kredytów dla firm, a także depozytów, wywarł pozytywny wpływ,

podczas gdy zasadniczo niski poziom stóp procentowych przyniósł skutek negatywny. W pierwszej połowie roku szwedzki bank centralny obniżył stopy procentowe o 75 punktów bazowych, do 2,0%. EBC (Europejski Bank Centralny) utrzymał poziom 2% w całym roku. Ponadto, nowe zasady księgowania świadczeń pracowniczych wywarły negatywny wpływ wartości 120 mln SEK.

Dochód z prowizji netto wzrósł o 11%, do 11.229 mln SEK (10.218). Poprawa wynikała ze zwiększonych przychodów z rynku kapitałowego, szczególnie na początku i na końcu roku. Dochód z działalności maklerskiej wzrósł o 12%, natomiast opłaty za zarządzanie funduszami wzrosły o 22% procent w porównaniu z rokiem 2003. Prowizje z działalności kartowej wzrosły o 13%.

Transakcje finansowe netto wzrosły o 4%, do 2.176 mln SEK (2.084).

Inne dochody wzrosły do 1.229 mln SEK (987). Dochody te obejmują zyski kapitałowe wartości 292 mln SEK ze sprzedaży udziałów SEB w Amagerbanken, Dania – 210 mln SEK oraz Euroline, Norwegia – 82 mln SEK.

Stabilny poziom kosztów zasadniczych

Koszty całkowite wzrosły o 4%, do 18.801 mln SEK (18.135). Restrukturyzacja kosztów wartości 163 mln w Niemczech oraz jednorazowe umorzenie wartości o 58 mln SEK w II kwartale przyniosło negatywny skutek. Pomijając te jednorazowe pozycje i skutki zmiany zasad księgowych, koszty pozostały praktycznie na niezmienionym poziomie.

Koszty osobowe wzrosły do 10 912 mln SEK (10.499). Wynika to ze zmiany zasad księgowych, wynagrodzeń opartych o wyniki oraz ogłoszenie przez Merchant Banking planowanego wzrostu działalności poza granicami Szwecji, szczególnie w Niemczech i innych krajach skandynawskich.

Liczba pełnych etatów w grudniu 2004 r. wyniosła 18 087, co oznacza wzrost o 255 w porównaniu do grudnia 2003 r. Odliczając Codan Pension i Eurocard w Danii oraz około 100 specjalistów zatrudnionych w Merchant Banking, liczba ta spadła o 225.

Inne koszty operacyjne były stałe, na poziomie 6.318 mln SEK (6.191), pomimo inwestycji w nowe systemy informatyczne, przygotowania do standardu Basel II oraz nowych zasad księgowości (IFRS).

Całkowite koszty informatyczne (zdefiniowane jako obliczone koszty dla działań związanych z informatyką, w tym koszty pracowników własnych) wyniosły 3,6 mld SEK (3,5).

Niskie straty kredytowe

Straty kredytowe netto Grupy, w tym zmiany w wartości przejętych aktywów, spadły do 701 mln SEK (1.006). Poziom strat kredytowych wyniósł 0,10% (0,15). Jakość aktywów jest stała.

Lepszy wynik na działalności w zakresie ubezpieczeń na życie

Wynik operacyjny SEB Trygg Liv za IV kwartał wzrósł do 508 mln SEK (149), wliczając Codan Pension. Pomijając Codan Pension, wynik wzrósł do 379 mln SEK. Wynik ten został ujęty w wyniku Grupy.

Wynik z działalności SEB Trygg Liv (w tym zmiana wartości nadwyżki, przy pominięciu skutków finansowych wahań rynkowych) wyniósł 1.987 mln SEK (1.888).

Zmiany wartości nadwyżki o 1.470 mln SEK nie zostały skonsolidowane w wyniku Grupy SEB. Pełny opis działalności SEB Trygg Liv, w tym zmiany w wartości nadwyżki, został zamieszczony w „Informacjach dodatkowych” na stronie internetowej www.sebgroup.com.

Całkowity wynik Grupy SEB na działalności ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczeń innych niż na życie (jedynie kontynuacja) oraz ubezpieczeń na życie, z uwzględnieniem amortyzacji wartości firmy 147 mln SEK (147), wyniósł 560 mln SEK (78).

Zysk netto i podatek

Zysk po opodatkowaniu wzrósł o 16%, do 6.590 mln SEK (5.704). Rentowność kapitału własnego (ROE) wzrosła do 13,2 (12,3). Zysk na akcję wzrósł do 9,69 SEK (8,22), w przeliczeniu na ważoną liczbę akcji.

Całkowity podatek wyniósł 2.666 mln SEK (2.247), z czego 3.024 mln SEK (1.402) to podatek zapłacony, 669 mln SEK (761) to podatek odroczony, a 304 mln SEK (84) to podatek za poprzednie lata. Całkowita stawka podatku wyniosła 28,7% (28,2). Wzrost wynikał głównie z podatku za poprzednie lata.

Zwiększenie wartości zarządzanych aktywów

Na dzień 31 grudnia 2004 r. wartość zarządzanych aktywów wyniosła 886 mld SEK, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu do końca roku 2003. Wpływ netto w trakcie roku wyniósł 39 mld SEK (36), ze wszystkich rynków krajowych SEB, podczas gdy zmiana wartości wyniosła 32 mld SEK (44).

Zakup Codan Pension przyniósł 4 mld SEK.

Wzrost bilansowy

Całkowita suma bilansowa Grupy wyniosła 1.591 mld SEK, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu do końca roku 2003 (1.279). Wzrost w ciągu roku odpowiada zwiększonej działalności kredytowej oraz zwiększeniu wolumenu depozytów dla klientów indywidualnych, a także transakcji w wyższych segmentach i działalności na rynku transakcji „repo”. Konsolidacja Codan Pension w IV kwartale spowodowała wzrost aktywów i pasywów ubezpieczeniowych odpowiednio o 81 mld SEK i 77 mld SEK. Wpływ większego wolumenu na sytuację ryzyka Grupy został ograniczony, co zostało potwierdzone 6% wzrostem aktywów ważonych ryzykiem oraz spadkiem poziomów wartości narażonej na ryzyko (VAR) w działalności handlowej.

Ze względu na nowe zasady księgowania świadczeń pracowniczych, aktywów i zobowiązań, zobowiązania emerytalne Grupy zostały skonsolidowane w bilansie. Od początku 2004 r. konsolidacja spowodowała wzrost kapitału o 1,4 mld SEK, uwzględnionego w pozycji „kapitał podstawowy”.

Portfel kredytów

Całkowite zaangażowanie kredytowe, w tym zobowiązania warunkowe i kontrakty na instrumenty pochodne, wyniosło 1.134 mld SEK (1.040), z czego kredyty i leasing z wyłączeniem transakcji „repo” wyniosły 825 mld SEK (776). Wzrost wolumenu był związany ze wszystkimi sektorami i rynkami krajowymi. Kredyty dla firm oraz na nieruchomości, w tym szwedzkie kredyty hipoteczne oraz niemieckie kredyty dla sektora publicznego, stanowiły największe obszary wzrostu. Wzrost w skandynawskim sektorze korporacyjnym był szczególnie silny w ostatnim kwartale. Wzrost wolumenu był jeszcze wyraźniejszy w walutach lokalnych, biorąc pod uwagę umocnienie się korony szwedzkiej.

Rozkład geograficzny portfela kredytowego pozostał niezmieniony, przy czym wolumeny kredytowe koncentrują się na rynkach krajowych SEB w następujący sposób: w obszarze skandynawskim – 47% (45), w Niemczech 33% (34) oraz w krajach bałtyckich – 5% (4).

Na dzień 31 grudnia kredyty wątpliwe brutto wyniosły 8.831 mln SEK (10.877), z czego 8.086 mln SEK (8.632) stanowiły kredyty nieściągalne (kredyty, w ramach których odsetki i raty kapitałowe nie zostały zapłacone), a 745 mln SEK (2.245) to kredyty ściągalne. Wolumen przejętych aktywów wyniósł 80 mln SEK (117).

Kapitał podstawowy i współczynnik wypłacalności

W czwartym kwartale 2004 r. SEB przeprowadził emisję zadłużenia podporządkowanego wartości 750 mln EUR, aby skorzystać z dobrych warunków rynkowych i zamienić dług, który zostanie umorzony na początku 2005 r. Emisja wartości 500 mln USD w I kwartale kwalifikowana jest jako tzw. wkład do kapitału podstawowego. Na dzień 31 grudnia 2004 r., kapitał podstawowy grupy spółek finansowych (tj. z wyłączeniem firm ubezpieczeniowych) wyniósł 58,7 mld SEK (54,7). Kapitał podstawowy wyniósł 44,3 mld SEK (42,6), z czego 3,3 mld SEK (1,8) wyniosły wkłady do kapitały podstawowego.

Całkowite aktywa ważone ryzykiem (RWA) wyniosły 570 mld SEK (535). Wzrost wartości 35 mld SEK był głównie związany z kredytami i odzwierciedlał zwiększenie wolumenów np. kredytów hipotecznych na nieruchomości mieszkalne, kredytów dla firm, oraz kredytów komercyjnych na nieruchomości. Wskaźnik kapitału podstawowego wynosi 7,8% (8,0), natomiast całkowity wskaźnik kapitału wynosi 10,3% (10,2).

W oparciu o zmianę w przepisach od 2004 r. podatek odroczony oraz wszelkie wartości niematerialne i prawne (a nie tylko wartość firmy, jak poprzednio) powinny być wyłączone z kapitału podstawowego. W konsekwencji wskaźniki kapitałowe są obecnie obliczane z potrąceniem tych aktywów Grupy o wartości 1,7 mld SEK.

Zarządzanie ryzykiem i kapitałem

W 2004 r. Grupa kontynuowała przygotowania do nowych zasad współczynnika wypłacalności (Basel II), które są właśnie finalizowane przez UE oraz władze krajowe. Realizacja potencjalnych korzyści dla Grupy SEB, jak wykazano w szacunkach wstępnych uzyskanych poziomów RWA, stwarza silną motywację wprowadzenia tego projektu we wszystkich spółkach Grupy.

Nabycia dodatkowe

W 2004 r. SEB , zgodnie ze swoją strategią, przeprowadziła trzy nabycia w celu wzmocnienia swojej pozycji w Europie Zachodniej.

SEB Kort nabyła działalność emisji kart Eurocard w Danii, przy czym transakcja została sfinalizowana w sierpniu.

SEB Trygg Liv nabyła Codan Pension, jedną z wiodących firm ubezpieczeniowych zajmujących się ubezpieczeniami na życie i funduszami emerytalnymi. Transakcję sfinalizowano 1 października.

W październiku litewska spółka zależna SEB, Vilniaus Bankas, podpisała umowę dającą jej prawo zakupu ponad 90% udziałów w ukraińskim Banku Agio. Zakup 95% udziałów został sfinalizowany w styczniu 2005 r.

Rating

Pozytywny trend w ratingu SEB był kontynuowany w roku 2004. W lutym 2004 r. agencja Moody’s podwyższyła

swój długoterminowy rating dla SAB z A1 do Aa3. Poprawa ratingu jest ważna, ponieważ wyższe oceny prowadzą do niższych kosztów finansowania oraz szerszych możliwości prowadzenia działalności na międzynarodowych rynkach kapitałowych.

Wykup akcji własnych

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w 2004 r. przyznało SEB prawo zakupu własnych akcji w celu skutecznego zarządzania kapitałem Grupy, do momentu odbycia Walnego Zgromadzenia w 2005 r. W konsekwencji, na dzień 31 grudnia 2004 r., SEB zakupiła 16,7 mln akcji, w tym 11,8 mln akcji serii A oraz 4,9 mln akcji serii C.

Ponadto, w ciągu tego roku SEB zakupiła 6,2 mln akcji SEB serii A w celu zabezpieczenia programu opcji akcji dla pracowników 2004. (Całkowita liczba akcji zakupionych w ramach programu zabezpieczenia w latach 2002-2004 wynosi 19,4 mln).

Wpływ nowych zasad rachunkowości

Nowe zasady rachunkowości w zakresie świadczeń pracowniczych zostały wprowadzone do ksiąg od stycznia 2004 r. Zmiana ta wywarła negatywny wpływ na wynik operacyjny wartości 231 mln SEK, w porównaniu do odpowiedniego okresu 2003 r.

Nowy standard, IFRS, musi być stosowany przez wszystkie firmy będące w obrocie publicznym, od 1 stycznia 2005 r., zgodnie z Rozporządzeniem UE. Oznacza to, że księgi za 2004 r. muszą być zmienione w 2005 r. Zmiany dla Grupy SEB będą dotyczyć głównie następujących zagadnień: wykazywania instrumentów finansowych oraz ich szacowania (IAS 39), połączenia działalności (IFRS 3), płatności zależnych od akcji (IFRS 2) oraz umów ubezpieczeniowych (IFRS 4). Zawartość sprawozdania finansowego (IAS 1) oraz ujęcie poszczególnych informacji w sprawozdaniach finansowych banków i podobnych instytucji finansowych (IAS 30) będzie miało wpływ na zawartość rachunku zysków i strat, bilansu oraz nowego zestawienia zmian w kapitale własnym.

IAS 39 może prowadzić do zwiększonej niestabilności rachunku zysków i strat, głównie ze względu na techniki księgowania transakcji zabezpieczających stosowane do instrumentów pochodnych. Wynikające z tego księgowanie godziwej wartości zabezpieczenia nie wpłynie na rachunek zysków i strat, podczas gdy zabezpieczenie rachunku przepływów pieniężnych spowoduje bezpośrednie odzwierciedlenie w kapitale.

Połączenie działalności jest związane z tym, że amortyzacja wartości firmy zostanie zastąpiona testami na spadek wartości, przeprowadzanymi co najmniej raz w roku, co już wcześniej było standardem zgodnie z powszechnie stosowanymi szwedzkimi zasadami rachunkowości. Wpływ amortyzacji wartości firmy na wynik 2004 r. wyniósł 822 mln SEK, z wyłączeniem 58 mln SEK przypadających na spadek wartości firmy.

Program opcji akcji dla pracowników SEB podlega zasadom płatności zależnych od akcji, w ramach których obliczone koszty dwóch programów branych pod uwagę wynoszą 70 mln SEK.

Księgowanie działalności ubezpieczeniowej na pierwszym etapie wpłynie głównie na klasyfikację umów ubezpieczeniowych oraz ujęcie transakcji ubezpieczeniowych. Gdyby nie dokonywano amortyzacji wartości firmy oraz brano pod uwagę koszty programu opcji, zysk netto od stycznia do grudnia poprawiłby się o ok. 750 mln SEK, do 7.340 mln SEK narastającego zysku za grudzień. W takim przypadku uzyskalibyśmy rentowność kapitału własnego wartości 14,7%, zysk na akcję wartości 10,80 oraz wskaźnik kosztów do dochodów na poziomie 0,65. Nie uwzględniono żadnych innych zmian wynikających z planowanego wprowadzenia nowych zasad rachunkowości.

Nowe zasady rachunkowości będą stopniowo przynosiły pozytywny skutek w trakcie roku, chociaż mogą mieć nieznaczny negatywny wpływ na kapitałowy bilans otwarcia 2004 r. Wynika to głównie z przeszacowania rozliczeń międzyokresowych czynnych.

Kolejny negatywny wpływ na kapitał, szacunkowo wartości 1,5 mld, ze względu na wprowadzenie IAS 39 od 1 stycznia 2005 r. będzie widoczny w głównych wartościach za 2005 r. Jest to konsekwencja księgowania transakcji zabezpieczających oraz odliczenia hipotetycznych wartości transakcji swap zabezpieczających program opcji akcji dla pracowników w formie instrumentów kapitałowych. Niekorzystny wpływ na kapitałowy bilans otwarcia nie zmienia ekonomicznej wartości działalności, a z czasem zostanie on zniesiony poprzez pozytywny wpływ na kapitał i wynik.

Propozycje dla Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy 2005

Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy 2005, Zarząd zaproponuje podjęcie następujących uchwał:

· Zmniejszenie kapitału akcyjnego o kwotę nieprzekraczającą 200 mln SEK, poprzez umorzenie maksymalnie 20 mln akcji własnych banku serii A oraz serii C (wartość nominalna 10 SEK), zakupionych zgodnie z upoważnieniem przyznanym przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 2004.

· Zezwolenie na zakup maksymalnie 20 mln akcji po łącznej cenie zakupu maksymalnie 2,8 mld SEK, w celu poprawy struktury kapitałowej banku.

· Zezwolenie na sprzedaż maksymalnie 19,4 mln akcji własnych banku serii A, zakupionych w ramach programów 2002, 2003 i 2004, jeśli z czasem nie będą one już potrzebne do zabezpieczenia programu.

· Odnowienie obecnego zezwolenia na zakup akcji przez Bank w ramach zwykłego obrotu papierami wartościowymi (maksimum 3% całkowitej ilości akcji banku).

Zagadnienia związane z wynagrodzeniem zostaną przeanalizowane przez komitet Zarządu ds. wynagrodzeń. Ostateczna propozycja zostanie przedstawiona na Walnym Zgromadzeniu i będzie podlegała zatwierdzeniu przez to Zgromadzenie.

Zgodnie ze szwedzkimi przepisami, bank może w danym momencie posiadać maksymalnie 10% akcji znajdujących się w obrocie.

Dywidenda

Wielkość dywidendy SEB jest zależna od sytuacji finansowej i możliwości wzrostu Grupy. SEB dąży do osiągnięcia wzrostu długoterminowego, w oparciu o kapitał podstawowy grupy spółek finansowych, które tworzą wskaźnik kapitału podstawowego na poziomie 7%. Dywidenda na akcje w trakcie cyklu działalności będzie odpowiadała ok. 40% zysku z akcji obliczonego w oparciu o wynik z działalności po opodatkowaniu. Zarząd zdecydował się nie zmieniać tej polityki, nawet jeśli nowe zasady rachunkowości korzystnie wpłyną na zysk netto.

Zarząd proponuje dywidendę wartości 4,35 SEK (4,00 SEK) za akcje serii A i C. Całość dywidend wynosi 3.065 mln SEK (2.818), w odniesieniu do całkowitej ilości akcji wyemitowanych na dzień 31 grudnia 2004 r., włącznie z akcjami odkupionymi. Propozycja ta odpowiada 45% (49) zysku z akcji. Wskaźnik dywidendy powinien być rozważany w świetle silnej kapitalizacji SEB, przy wskaźniku kapitału podstawowego wartości 7,8%. Udział SEB będzie traktowany jako wykluczony z dywidendy na dzień 14 kwietnia 2005 r.