Najstarsi Polacy – coraz bardziej zadłużeni, ale nadal rzetelni

Dużo i głośno mówi się o trudnościach finansowych polskich emerytów. W grupie wiekowej 60+ około 4,6% ma problemy z terminowym regulowaniem płatności. Średnie zaległe zadłużenie seniora nieznacznie przekracza 5 tys. zł.

Według danych najnowszego Ogólnopolskiego Raportu o Zaległym Zadłużeniu i Klientach Podwyższonego Ryzyka BIG InfoMonitor SA, z płatnościami zalega dziś 339 tysięcy osób po 60. roku życia. Zaledwie w ciągu trzech ostatnich miesięcy ich liczba wzrosła o około 14%.

Jak szybko przybywa zalegających z płatnościami seniorów widać po danych rok do roku. „Rok temu liczba osób w wieku 60 lat lub więcej zalegających z terminowymi płatnościami wynosiła 193 889. Oznacza to, że w ciągu roku przybyło 145 794 takich osób – jest to wzrost o ponad 75%” – czytamy w Raporcie.

W całej grupie tzw. klientów podwyższonego ryzyka seniorzy stanowią część dość nieznaczną, bo sięgającą 17%. „Jest to grupa wiekowa z jednym z najmniejszych udziałów wśród osób zalegających z terminowymi płatnościami” – informują autorzy Raportu.


Źródło: Raport InfoDług

I mimo że w ostatnim półroczu liczba seniorów z nieuregulowanymi płatnościami wzrosła, ta grupa wiekowa nadal uznawana jest za jedną z najbardziej rzetelnych płatniczo grup konsumentów. Jej średnie zadłużenie jest ponad dwukrotnie niższe niż u statystycznego Polaka – dłużnika.

>>> Czytaj więcej w pełnej wersji Raportu

Dzięki stałemu monitoringowi zadłużenia opinia publiczna jest na bieżąco informowana o skali tego zjawiska. Regularnie pokazujemy, kim jest klient podwyższonego ryzyka i jaki jest stan jego zobowiązań płatniczych – mówi Mariusz Hildebrand, prezes zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA.

Źródło: Bankier.pl