Najwięcej niesolidnych lokatorów mieszka na Mazowszu i Lubelszczyźnie

Ponad 19,3 mln złotych wynosi łączny, aktualny dług lokatorów wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce – wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. W tych niechlubnych statystykach dominuje województwo mazowieckie, na drugim miejscu jest lubelskie.


Rekordzista-lokator wpisany do Rejestru Dłużników BIG to mężczyzna w wieku 54 lat, którego aktualne przeterminowane zadłużenie wynosi 373 900 zł– informuje Sławomir Grzelczak, Prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. – Zobowiązanie to powstało w Warszawie i jest już wymagane tytułem wykonawczym – dodaje.

Geograficznie długi lokatorskie na mapie Polski rozkładają się bardzo różnie. Jak wynika z Rejestru Dłużników BIG, najwięcej jest ich na Mazowszu, ponad 4,6 mln złotych. Kolejne jest województwo lubelskie z kwotą ponad 2,8 mln. Podobne zadłużenie z tytułu najmu i niepłaconego czynszu występuje w Łódzkiem (2 313 337 zł) i Małopolsce (2 475 815 zł). Najmniejszy problem z niesolidnymi lokatorami jest w kujawsko-pomorskim, gdzie opisywane zadłużenie sięga 11 913 złotych.

Analizowane zadłużenie potwierdza, że w hierarchii ważności regulowanych zobowiązań u Polaków czynsz i inne opłaty lokatorskie są na samym dole piramidy spłacalności, niżej niż rachunki za prąd, gaz, telefon – objaśnia Mariusz Hildebrand, Wiceprezes BIG InfoMonitor. – Nie pozwalamy sobie na opóźnienia w spłacie raty kredytu, czy faktury za telefon, ale już nie czujemy dyscypliny w płaceniu za czynsz– dodaje.

Jak wynika z najnowszego Raportu InfoDług, 6,1 proc. Polaków nie reguluje zobowiązań terminowo. Łączna kwota zaległych płatności sięga już ponad 40,89 mld złotych. Z czego długi lokatorskie wynoszą 19 396 250 zł. – Różne są przyczyny niepłacenia. Często to ciężka sytuacja finansowa lub zwyczajne zapominalstwo lub celowe niedbalstwo, które może kosztować utratę mieszkania – zauważa Prezes Grzelczak. – Jeżeli spółdzielnia proponuje odpracowanie zaległych zobowiązań, warto to zrobić, aby być uczciwym wobec pozostałych lokatorów – dodaje.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor