Najwięcej transakcji w euro rozliczamy z Niemcami i Holandią

Jak wynika z danych KIR, z roku na rok systematycznie rośnie liczba transakcji wykonywanych w systemie Euro Elixir. W 2019 r. zdecydowaną większość, bo 75 proc. nadal stanowią komunikaty otrzymywane (w 2018 r. – 76 proc.). Oznacza to, że więcej przelewów dociera do Polski z zagranicy niż jest wysyłane. Kraje, z którymi Polacy wymieniają najwięcej przelewów w euro to Niemcy, Holandia i Francja.

Euro Elixir to system rozliczeniowy, który umożliwia wykonywanie przelewów w euro. Przetwarza transakcje zarówno przesyłane pomiędzy bankami w Polsce, jak i wymieniane z zagranicą. Jest dostępny dla osób indywidualnych i przedsiębiorców. Euro Elixir gwarantuje możliwość realizacji płatności do i z każdego kraju Unii Europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz krajów pozawspólnotowych należących do SEPA, takich jak Szwajcaria czy Monako.

Liczba rozliczeń dokonywanych w unijnej walucie przez klientów banków w Polsce sukcesywnie rośnie. W ciągu 5 miesięcy 2019 r. system rozliczył 3,4 mln komunikatów wysyłanych i 10,3 mln komunikatów otrzymywanych. Jeśli tempo wzrostu liczby przelewów się utrzyma, można założyć, że bieżący rok zakończy się lepszymi wynikami niż rekordowy dotychczas rok 2018, kiedy rozliczono 6,8 mln komunikatów wysyłanych i 22 mln komunikatów otrzymywanych.

– Przyczyn rosnącej transakcyjności w euro należy upatrywać w zachodzących procesach makroekonomicznych. Polscy przedsiębiorcy prowadzą intensywną działalność handlową z krajami Unii Europejskiej, co ma bezpośredni wpływ na dynamikę liczby transakcji przetwarzanych w Euro Elixir – komentuje Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR, odpowiedzialny za rozwój systemu Euro Elixir.

Jak wynika z publikacji „Handel zagraniczny Polski w okresie styczeń-luty 2019 roku” , eksport towarów z Polski wzrósł w stosunku do grudnia 2018 r. o 6 proc. do ok. 37 mld euro, a import o 9 proc. do ok. 39,1 mld euro. Według KUKE , najważniejszym dla Polski partnerem handlowym są Niemcy. Na koniec 2018 r. eksport towarów na rynek niemiecki stanowił 28,2 proc. całego eksportu, a import – 22,4 proc. całego importu. Na kolejnych miejscach, pod względem eksportu, znalazły się m.in. Wielka Brytania i Czechy (po 6,4 proc.) oraz Francja (5,5 proc.). Wśród importerów topowe miejsca zajmują Chiny (11,6 proc.), Rosja (7,4 proc.) i Włochy (5 proc.).

– Największą liczbę transakcji międzynarodowych w systemie Euro Elixir wymieniamy z zachodnimi sąsiadami. W okresie styczeń–maj 2019 r. do Niemiec wysłaliśmy 1,4 mln komunikatów rozliczeniowych, do Holandii – 338 tys. komunikatów, do Włoch – 270 tys. komunikatów. Statystykę komunikatów otrzymanych otwierają Niemcy: 4,47 mln, Holandia: 2,07 mln, Francja: 480 tys. i Belgia: 395 tys. komunikatów – wyjaśnia Tomasz Jończyk.

Znaczący wpływ na skalę komunikatów, głównie tych otrzymywanych, ma liczba rodaków przebywający na emigracji. Według GUS , na koniec 2017 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2,54 mln mieszkańców naszego kraju, w tym 2,24 mln w krajach europejskich. Spośród krajów UE, najwięcej Polaków mieszkało w Wielkiej Brytanii (793 tys.), Niemczech (703 tys.), Holandii (120 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.). Zgodnie z NBP , w 2017 r. Polacy pracujący za granicą przesłali rodzinom w kraju swoje wynagrodzenie za pracę w kwocie 16,3 mld zł, w pierwszej poł. 2018 r. było to blisko 8 mld zł.

Źródło: KIR