Napływ środków do funduszy inwestycyjnych – maj 2007

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, trwająca hossa na rynkach akcji przyciąga klientów do inwestowania w produkty lokujące aktywa agresywnie, czyli przede wszystkim fundusze akcyjne. Według naszych szacunków, fundusze akcji polskich pozyskały w maju prawie 3,5 mld PLN, czyli 75% całkowitego napływu. Tak wysoki przyrost środków w tej grupie (najwyższy w historii) to przede wszystkim zasługa funduszu Pioneer Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO, który w dniach 22-24 maja wznowił zbywanie jednostek uczestnictwa. W ciągu tak krótkiego okresu, według naszych obliczeń, zdążył on zebrać rekordową kwotę ponad 1,6 mld PLN.

W maju dobrze się sprzedawał również inny fundusz małych i średnich spółek – BPH FIO Akcji Dynamicznych Spółek, który pozyskał ok. 367 mln PLN. Jest to jeden z nielicznych funduszy z tej grupy, który wciąż przyjmuje nowe wpłaty. Jeszcze 6 funduszy lokujących aktywa w polskie papiery udziałowe zebrało ponad 100 mln PLN nowych środków. Najwięcej z nich pozyskał Pioneer Akcji Polskich FIO (podobnie jak w kwietniu – ponad 300 mln PLN), pozostałe między 100 a 200 mln PLN: Millennium FIO Akcji, PKO/Credit Suisse Akcji FIO, AIG FIO Akcji, Legg Mason Akcji FIO oraz FORTIS FIO subfundusz FORTIS Akcji. 10 funduszy akcyjnych zakończyło miesiąc z ujemnym saldem wpłat i umorzeń, przy czym najwięcej środków stracił Arka BZ WBK Akcji FIO (prawie 65 mln PLN).

Ogromnym zainteresowaniem Polaków cieszyły się w maju również fundusze inwestujące w akcje zagraniczne, które z miesiąca na miesiąc przyciągają coraz więcej środków. Według naszych szacunków, inwestorzy wpłacili do nich rekordową kwotę 780 mln PLN, o 40% więcej niż w rekordowym kwietniu. Ponad połowę napływu przyciągnął utworzony na początku maja fundusz ING Parasol SFIO subfundusz Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus (444 mln PLN), którego aktywa lokowane są w sektorze finansowym całej Nowej Europy. Powyżej 100 mln PLN pozyskał jeszcze jeden fundusz – Pioneer FG SFIO subfundusz Akcji Rynków Wschodzących, który cieszy się dużym zainteresowaniem od momentu utworzenia, czyli od początku marca br.

Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się w minionym miesiącu produkty, w których portfelach znajdują się zarówno akcje jak i obligacje. Do funduszy hybrydowych napłynęło łącznie ponad 850 mln PLN. Ponad 70% tych środków pozyskały fundusze mieszane, z większym udziałem akcji w portfelu (zrównoważone i aktywnej alokacji). Według naszych szacunków saldo wpłat i umorzeń do tych produktów z miesiąca na miesiąc osiąga coraz niższe wartości. W maju wyniosło niewiele ponad 600 mln PLN, prawie 3-krotnie mniej od rekordowego stycznia br., kiedy osiągnęło wartość 1,7 mld PLN. Powyżej 100 mln PLN przyciągnęły tylko dwa fundusze: Millennium FIO Zrównoważony (ok. 155 mln PLN) oraz PKO/Credit Suisse Zrównoważony FIO (ok. 130 mln PLN). Po nieudanym kwietniu, miniony miesiąc na plusie zakończyły również fundusze stabilnego wzrostu, które średnio 20-30% aktywów lokują w papiery udziałowe. Saldo wpłat i umorzeń do tych produktów wyniosło według naszych szacunków 243 mln PLN i gdyby nie cieszący się niesłabnącą popularnością fundusz PKO/Credit Suisse Stabilnego Wzrostu FIO, który pozyskał 255 mln PLN, saldo tej grupy byłoby ujemne.

W maju nieco osłabło zainteresowanie produktami alternatywnymi, które pozyskały ponad 290 mln PLN wobec 465 mln PLN w kwietniu, przy czym prawie 1/3 nowych środków trafiła do funduszu ING Parasol SFIO subfundusz Selektywny Plus. Ujemne saldo wpłat i umorzeń, po raz pierwszy od ponad roku, zanotowały fundusze z grupy XXX, czyli takie, które prowadzą politykę, nie pozwalającą na przypisanie ich do jednej z pozostałych grup.

Odpływ środków, tradycyjnie od wielu miesięcy, zanotowały również wszystkie grupy funduszy inwestujących w bezpieczne papiery dłużne, czyli obligacji polskich, dolarowych i eurowych (łącznie prawie 340 mln PLN). Od początku roku z grup PDP, PDE i PDU odpłynęło ponad 1 mld PLN, a w całym 2006 roku – ok. 5 mld PLN aktywów netto. W maju ponad 400 mln PLN straciły również fundusze rynku pieniężnego, których oferta kierowana jest przede wszystkim do inwestorów instytucjonalnych, którzy lokują w nich swoje nadwyżki finansowe.

Towarzystwem, które w maju zgromadziło największą ilość nowych aktywów było Pioneer Pekao TFI (ponad 1,7 mld PLN), przy czym ponad 90% napływu to rewelacyjny wynik jednego funduszu, który pozyskał najwięcej aktywów netto w maju – Pioneer Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO. Szacujemy, że z pozostałych 25 produktów Pioneer Pekao TFI, aż 16 zanotowało przewagę umorzeń nad wpłatami. 670 mln PLN nowych aktywów zgromadziły produkty z oferty PKO TFI, z których największym zainteresowaniem cieszą się standardowe produkty: stabilnego wzrostu, akcji i zrównoważony. Sprzedaż netto trzeciego w kolejności towarzystwa – ING TFI wyniosła w maju ok. 540 mln PLN, przy czym w tym przypadku gros napływu to również zasługa jednego produktu – ING Parasol SFIO subfundusz Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus.

POBIERZ PLIK PDF