Napływ środków do UFK – grudzień 2006

Wartość wpłat dokonanych w 2006 roku do 491 ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych wyniosła blisko 9,3 mld PLN.

Najwięcej środków nadal trafia do produktów na życie z funduszem, oferowanych osobom fizycznym w szerokiej sieci sprzedaży. Napływ środków do UFK dostępnych w ramach produktów „bez ograniczeń” przekroczył 4,9 mld PLN, czyli był prawie dwukrotnie wyższy niż w roku poprzednim.

Drugą grupę produktów, pod względem wartości napływu środków do UFK, stanowią ubezpieczenia z funduszem dostępne dla wybranych klientów. Mamy tu na myśli produkty niedostępne w swobodnej sprzedaży, z reguły oferowane w ramach bancassurance lub dostępne dla klientów dysponujących odpowiednio wysokimi środkami. Ten segment rynku rozwija się głównie dzięki produktom inwestycyjnym opakowanym w polisę, przygotowywanym na potrzeby konkretnych banków. Saldo wpłat do tej grupy produktów wzrosło w ciągu roku czterokrotnie i wyniosło 1,8 mld PLN.

Saldo wpłat i umorzeń do funduszy dostępnych w ramach Pracowniczych Programów Emerytalnych wyniosło w 2006 roku 277 mln PLN, a do produktów związanych z Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi prowadzonymi przez zakłady ubezpieczeń na życie trafiło ponad 130 mln PLN

Jedyną grupą produktów, w przypadku których odnotowaliśmy ujemne saldo (-230 mln PLN) były programy ubezpieczeń grupowych. Pewna część wycofanych środków może trafiać do PPE w związku ze stopniowym przekształcaniem starych programów pozaustawowych.

Dane dotyczące napływu środków do poszczególnych grup funduszy, podzielonych według polityki inwestycyjnej, nie pozostawiają złudzeń. Kilkuletnia hossa dzięki której coraz częściej widujemy reklamy produktów oferujących kilkudziesięcioprocentowy stopy zwrotu oraz niski poziom stóp procentowych to bezpośrednie przyczyny gwałtownego wzrostu zainteresowania funduszami lokującymi choćby cześć środków na rynku akcji. W całym 2006 roku liderem w pozyskiwaniu nowych środków zostały fundusze polskich akcji (grupa AKP). Do 84 funduszy z tej grupy trafiło w ciągu całego roku blisko 3 mld PLN, co stanowiło 42% łącznego salda wpłat i umorzeń.

Na drugiej pozycji znajdują się fundusze mieszane (grupa MIP), które jeszcze w pierwszej połowie roku były liderem w zakresie pozyskiwania nowych środków. Ostateczny rezultat funduszy inwestujących około 50% aktywów na rynku akcji to 2,3 mld PLN, czyli prawie trzykrotnie więcej niż w roku 2005. Prawie 1 mld PLN to saldo wpłat i umorzeń produktów nie dających się sklasyfikować w żadnej z pozostałych grup (grupa XXX). O wyniku w tej grupie decydują programy inwestycyjne oferowane bankom (DB PBC, Millennium, BGŻ) przez PZU Życie, które trafiają do niej w konsekwencji sposobu prezentowania danych (dane zagregowane dla całych programów, zamiast rozbicia na poszczególne fundusze). Druga grupa funduszy to UFK oferowane przez Wartę Życie w ramach produktów z ochroną kapitału.

Kolejne, czwarte miejsce przypadło funduszom stabilnego wzrostu (grupa SWP), do których trafiło ponad 780 mln PLN, czyli nieco mniej niż w roku poprzednim.

Warto również zwrócić uwagę na relatywnie wysoki wynik osiągnięty przez akcyjne fundusze zagraniczne, których jednostki wyceniane są w walucie (grupa AKZW). Fundusze te pozyskały ponad 260 mln PLN, czyli o 200 mln więcej niż w roku poprzednim. Wydaje się, że dzięki efektowi dywersyfikacji geograficznej grupa ta z czasem może odgrywać na polskim rynku coraz bardziej istotną rolę. Oczywiście o ile nadal będziemy mieli do czynienia z dobrą koniunkturą na światowych rynkach akcji.

Najwyższe saldo wpłat i umorzeń w całym 2006 roku przypadło funduszom oferowanym przez Aegon, który po pierwszej połowie roku zajmował drugą pozycję. Lider w zakresie jednorazowej składki pozyskał do swoich funduszy 1,5 mld PLN. Najwięcej środków, ponad 400 mln PLN, trafiło do funduszu AEGON – Legg Mason Akcji UFK.

Kolejne dwa towarzystwa osiągnęły bardzo zbliżony rezultat. Jednak nieznacznie lepszym okazało się CU Życie, którego fundusze pozyskały 1,16 mld PLN. Dwa spośród oferowanych przez tego ubezpieczyciela produktów mogą się pochwalić najwyższym napływem w całym 2006 roku spośród wszystkich UFK. Są to fundusze CU Zrównoważony UFK (saldo +725 mln PLN) oraz CU Dynamiczny UFK (prawie 670 mln PLN).

Trzecie miejsce pod względem napływu środków zajęło z wynikiem +1,15 mld PLN PZU Życie. W przypadku tego towarzystwa najlepszym saldem może się pochwalić fundusz PZU PIU UFK, oferowany w ramach programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego w placówkach PKO BP, do którego trafiło ponad 350 mln PLN.

Kolejne miejsca, po bardzo dobrym roku i kilkukrotnym wzroście napływu, zajęły Allianz Życie i Skandia.

W sumie fundusze pięciu firm o najwyższym napływie środków pozyskało 77% łącznego salda wpłat i umorzeń.

Pobierz PDF