Narty kontra snowboard, karty kontra gotówka

Prawie 90 proc. Polaków wybiera zimą narty, a tylko ponad 10 proc. preferuje deskę. Jednocześnie prawie 2/3 ankietowanych stwierdziło, że zimowy urlop rezerwuje bezpośrednio na stronie hotelu lub pensjonatu.

Prawie 90 proc. ankietowanych w badaniu „Polacy na stoku” przeprowadzonym przez organizację płatniczą Diners Club wybiera zimą narty. Ta tradycyjna forma zimowego szaleństwa wygrywa, ze snowboardem, który wybiera ponad 10 proc. respondentów. W tym sezonie widać wyraźny odwrót od deski – w zeszłym roku jadzę na niej preferowało prawie 17 proc. Polaków.

Narty czy deska, to nie jedyny dylemat z jakim musi się zmagać każdy, kto wybiera się na zimowe wakacje. Ważne jest też pytanie, czy na wyjazd zabierać ze sobą gotówkę czy płacić kartą. Szczególnie, gdy wybieramy się za granicę. Badaniu pokazało, ze zwolenników kart i gotówki jest prawie tyle samo. Do płacenia gotówką podczas zimowego wyjazdu przyznało się 51 proc. respondentów, a do używania kart płatniczych 49 proc.

Korzystanie z karty daje szczególne korzyści podczas zimowego wyjazdu za granicę. Nie musimy wymieniać waluty w kantorze, wystarczy tylko płacić kartą lub wypłacać lokalną walutę w bankomacie. Nie trzeba też z góry zakładać ile wydamy i zabierać całej kwoty ze sobą. Przewożenie dużych sum pieniędzy, a wyjazd na narty dużej rodziny może być niezbędne nawet ponad 10 tys. zł, także może być niebezpieczne – mówi Katarzyna Fatyga z Diners Club.

Ponad 65 proc. ankietowanych stwierdziło, że zimowy urlop rezerwuje bezpośrednio na stronie hotelu lub pensjonatu. Ponieważ badanych deklaruje wyjazd zagraniczny, to najszybciej i najbezpieczniej zrobić taką rezerwację podając dane swojej karty. Taka forma z jednej strony zabezpiecza hotelarza, który ma gwarancję przyjazdu gościa, z drugiej nie wymaga od posiadacza karty angażowania środków na przedpłatę. W przypadku wyjazdów do mniejszych pensjonatów lub kwater prywatnych w Polsce, czasami wymagana jest wcześniejsza wpłata zaliczki przelewem. Nie zawsze jest to niestety bezpieczne, o czym świadczą pojawiające się co rok informacje o turystach, który zostali oszukani płacąc z góry za pobyt w nieistniejących kwaterach.

Ze szczególnej ochrony podczas podróży mogą skorzystać posiadacze kart Diners Club. Są oni objęci bogatym pakietem ubezpieczeniowych, w którego skład wchodzi m.in. ubezpieczenie OC i NNW. Dodatkowo w sytuacji, gdy podróż ulegnie opóźnieniu z winy przewoźnika ubezpieczyciel opłaci koszty związane jej opóźnieniem.

Posiadacze kart Diners Club PREMIUM oraz SKI TEAM korzystają także z globalnego ubezpieczenia sprzętu narciarskiego i snowboardu do kwoty 2 tys. zł. Obejmuje ono nie tylko kradzież, ale także zniszczenie sprzętu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Badanie opinii „Polacy na soku 2013/2014” zostało przeprowadzone wśród Internautów, w wyselekcjonowanej grupie osób, które interesują się narciarstwem, snowboardem i innymi sportami zimowymi. Jest to już drugie – po ubiegłorocznym – badanie tego typu. W tym roku ankietę online wypełniło 396 Internautów.

Wyniki badania pozwalają ocenić m.in. dokąd najchętniej wybierają się Polacy na „zimowe szaleństwo”, jakie gadżety na stoku są dla nich najważniejsze oraz czym kierują się, wybierając ubezpieczenie na podróż – i czy w ogóle decydują się na wykup takiego ubezpieczenia.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 3. października 2013 r. do 4. listopada 2013 r., czyli w czasie, kiedy amatorzy zimowych już zaczęli sezon lub się do niego przygotowują.

Diners Club Polska