NetSprint.pl siódmą najdynamiczniej rozwijającą się młodą firmą branży IT w Europie Środkowej

Ranking Fast 50 ocenia najdynamiczniej rozwijające się firmy Europy Środkowej. W tym roku do konkursu zaproszono ponad 2500 firm z siedmiu krajów. Głównym kryterium oceny była dynamika wzrostu przychodów.

Czasy naiwnych wskaźników ery dot.com odeszły w przeszłość. Jesteśmy teraz w epoce realnego pomiaru rozwoju marketingu i sprzedaży. Firmy technologiczne wiedzą, że żaden inwestor nie zainteresuje się nimi wyłącznie ze względu na charakter prowadzonej działalności – konieczne jest generowanie zysków – podkreśla Jiri Polak, koordynator rankingu Fast 50 na region Europy Środkowej.

Spółka NetSprint.pl startowała w rankingu po raz pierwszy i od razu znalazła się na siódmym miejscu najszybciej rozwijających się firm IT w kategorii Rising Stars – w badanym okresie 2001-2003 przychody NetSprint.pl wzrosły o 270%.

Wyróżnienie to jest dla nas dowodem na słuszność naszej długofalowej strategii zakładającej oferowanie rozwiązań wyszukiwawczych maksymalnie dostosowanych do potrzeb rynków lokalnych – mówi Artur Banach, prezes NetSprint.pl. – Z drugiej strony, obecność w tak elitarnym gronie zobowiązuje nas do dalszego intensywnego rozwoju i zapewnienia coraz lepszej jakości naszych produktów i usług. Nasze plany biznesowe na rok 2005 pozwalają nam wierzyć, że pozycja NetSprinta w tej części Europy będzie coraz silniejsza i w przyszłorocznej edycji rankingu osiągniemy jeszcze lepsze wyniki.

Plany spółki NetSprint.pl obejmują m.in. dalsze udoskonalenie obecnych algorytmów wyszukiwania, wzbogacenie oferty reklamowej o nowe formy reklamy kontekstowej, wprowadzenie nowych produktów wyszukiwawczych oraz rozszerzenie działalności o kolejne rynki zagraniczne.

Przy okazji badania analitycy Deloitte przeprowadzili wśród uczestniczących firm ankietę dotyczącą wyzwań przed nimi stojących. Głównym wyzwaniem pozostaje opracowanie skutecznej strategii promocji i sprzedaży – zagadnienie to zostało wskazane na pierwszej pozycji przez ponad połowę ankietowanych firm. Na drugim miejscu znalazły się zmiany technologiczne i rynkowe, wybrane przez 29% ankietowanych. Nieco mniej istotne okazały się zagadnienia kadrowe oraz organizacyjne – wskazało je odpowiednio 13% i 7% ankietowanych.

Ankieta wykazała również, że większość ankietowanych firm działa w sektorze informatycznym. Ponad połowa z nich (56%) oferuje oprogramowanie, a 27% pracuje bezpośrednio na aplikacjach internetowych. Firmy komunikacyjne i sieciowe stanowiły 11% uczestników ankiety, a firmy komputerowe, z sektora nauk medycznych i części elektronicznych to zaledwie 2%.

W regionie działa wiele firm, które zajmują się przede wszystkim oprogramowaniem i aplikacjami internetowymi – powiedział Jiri Polak z Deloitte. – Widać z tego, że posiadamy dużą grupę utalentowanych przedsiębiorców, którzy potrafia sięgnąć po istniejące technologie i wykorzystać je na rynku.

Biorąc pod uwagę liczbę zakwalifikowanych uczestników, zwyciężyła Polska – z naszego kraju pochodziło 31 firm (31%), tuż za nami uplasowały się Czechy (29%), nieco dalej Słowacja (22%), Węgry oraz Litwa ( obydwa kraje po 9%)

Informacje o rankingu:

Fast 50 – ranking firm technologicznych z Europy Środkowej jest jedną z inicjatyw realizowanych przez międzynarodową firmę audytorską i doradczą Deloitte, mających na celu promocję nowych firm, a także wskazanie głównych problemów i możliwości, jakie się przed nimi pojawiają. Zwycięzców wyłoniono spośród 2500 podmiotów, przy czym pracownicy Deloitte kontaktowali się bezpośrednio z wiodącymi kandydatami. W tegorocznej edycji rankingu Fast 50 znalazły się spółki z czterech krajów Europy Środkowej: Czech, Węgier, Polski i Słowacji.

Kategoria Rising Stars obejmuje firmy, które szybko wyrobiły sobie pozycję rynkową w sektorze technologicznym Europy Środkowej oraz spełniają odpowiednie warunki – funkcjonują na rynku co najmniej trzy, a nie więcej niż pięć lat oraz w pierwszym badanym roku wykazały przychód na poziomie nie mniejszym niż 30 000 Euro. Dodatkowo nie mogę być spółkami z większościowym udziałem właścicielskim firm zagranicznych, a ich centralne muszą się znajdować w jednym z krajów Europy Środkowo Wschodniej objętych programem Fast 50.