Nie będzie sprzedaży WARTY – KBC stawia na banassurance

Spekulacje ucina Geert de Kegel, wiceprezes KBC, który w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wyjaśnia, że prowadzone niedawno dociekliwe badania WARTY były konieczne dla rozmów z Unią Europejską. Belgijska grupa bankowo-ubezpieczeniowa, by przygotować się do restrukturyzacji, zmuszona była określić szczegółowo kondycję poszczególnych spółek. Plany na przyszłość? Grupa stawia na rozwój bancassurance.

„(…) KBC nie ma zamiaru sprzedawać Warty. Warta przynosi 60 proc. przychodów z ubezpieczeń z regionu Europy Środkowo- -Wschodniej i 30 proc. składki ubezpieczeniowej całej grupy KBC”, mówi de Kegel w rozmowie z „DGP”.

Na pytanie jaka więc będzie rola WARTY, sprzedającej różnorakie polisy, w Grupie, która zamierza zdecydowanie postawić nie na bancassurance, wiceprezes KBC odpowiada: „Tu też nic się nie zmienia. To prawda, że celem strategii KBC jest zapewnienie pełnej oferty w obszarze bankowości, zarządzania aktywami i ubezpieczeń. KBC chce realizować to za pośrednictwem własnej sieci, lecz w pełni dostosowane do lokalnej sytuacji naszych firm. W Warcie, ze względu na jej pozycję i rozmiary, jest inaczej. Największy nacisk kładzie się na utrzymanie i rozwój sprzedaży przez agentów (…) Chcemy w ciągu najbliższych dwóch lat wdrożyć nowy model sprzedaży ubezpieczeń na życie w całym kraju.”

KBC to wywodząca się z Belgii grupa finansowa, skupiająca spółki z obszaru bankowości i ubezpieczeń. W Polsce z ramienia KBC działają ,prócz Warty, Kredyt Bank oraz TFI KBC. Do samej Grupy Ubezpieczeniowo – Finansowej WARTA należą m.in. TUnŻ WARTA i TUiR WARTA. To ostatnie posiada także 30% akcji KBC TFI S.A. Grupa WARTA oferuje ubezpieczenia majątkowe, osobowe i komunikacyjne, polisy na życie, ubezpieczenia emerytalne i programy inwestycyjne, łączy produkty i usługi poszczególnych spółek.

Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, w artykule Marcina Jaworskiego pt. „KBC nie ma zamiaru sprzedawać Warty”.