Nie płacisz alimentów, trafisz na listę dłużników

„– Tylko w ubiegłym roku stołeczne ośrodki pomocy społecznej wypłaciły świadczenia na sumę prawie 18 mln zł” – mówi Teresa Sierawska z Biura Polityki Społecznej. Pieniądze na ten cel pochodzą z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

„Już od 1 października urzędnicy będą mogli przekazywać dane alimentacyjnych dłużników do biur informacji gospodarczej (BIG). Pozwala im na to wchodząca wtedy w życie nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych. – I będziemy tak robić – uprzedza Teresa Sierawska.

Po umieszczeniu w rejestrze dłużników niepłacący alimentów nie będą mogli np. wziąć kredytu w banku czy na raty kupić lodówki, a nawet podpisać umowy z telefonią komórkową.”, czytamy w „ŻW”.

Ograniczeniu praktyk polegających na uchylaniu się od płacenia alimentów mają służyć m.in. zmiany w Ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych wprowadzone przez Ustawę z dnia 7 września 2007 r. r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które wejdą w życie z dniem 1 października 2008 r. Od tego dnia wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, będą mogli przekazywać do biur informacji gospodarczej dane o zobowiązaniach każdego dłużnika w razie powstania zaległości w opłacaniu przez niego alimentów za okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Jednym z takich biur jest InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Jako jedyne na dzień dzisiejszy biuro informacji gospodarczej posiada również bezpośredni dostęp do danych sektora bankowego i wymienia się z tym sektorem informacjami gospodarczymi uzyskanymi z rynku pozabankowego. Wpisanie dłużnika do ewidencji InfoMonitora może bardzo utrudnić życie nierzetelnym dłużnikom.

Więcej na ten temat w „Życiu Warszawy”.