Nie prześpij terminu zapłaty podatku

Termin, w którym należy zapłacić należny fiskusowi podatek dochodowy, zbliża się nieubłaganie. Kończy się też miesiąc, w którym Klienci wykonują trzy razy więcej przelewów do urzędów skarbowych niż w innych okresach roku. mBank radzi, kiedy najpóźniej zlecić przelew podatkowy.

Mawia się, że na świecie pewne są dwie rzeczy. W gorącym okresie rozliczeń podatkowych, koncentrujemy się na jednej z nich – czyli podatkach. Każdego roku miliony Polaków przesyłają swoje zeznania podatkowe do właściwych urzędów skarbowych. Poza samym obowiązkiem rozliczenia wysokości osiąganych dochodów, dla niektórych rozliczenie z fiskusem oznacza także konieczność zapłacenia należnego podatku.

Cześć z tych osób to klienci mBanku, którzy corocznie w kwietniu wykonują trzy razy więcej przelewów do urzędów skarbowych niż w innych miesiącach roku. W tym roku zlecili oni już 40 proc. więcej przelewów na konto fiskusa niż w kwietniu w latach ubiegłych. Z kolei łączna wartość zrealizowanych przelewów podatkowych jest obecnie wyższa o 20 proc. od kwoty przekazanej w 2010 r.

Obowiązek, jakim jest zapłata należności podatkowej, opóźniamy zazwyczaj do ostatniej chwili. Należy jednak uważać, aby nie przegapić ostatecznego terminu uiszczenia podatku – w przeciwnym razie możemy być bowiem zobowiązani do zapłaty nie tylko brakującej w kasie fiskusa kwoty, ale także karnych odsetek, a w skrajnych wypadkach nawet grzywny.

W 2011 roku ostatni dzień, w którym można dokonać przelewu podatkowego, związanego z rocznym rozliczeniem podatku, to 2 maja. Wynika to z faktu, że nominalny termin zapłaty, czyli 30 kwietnia, przypada na dzień wolny. W takim wypadku ustawodawca dopuszcza, aby realizacja zobowiązania podatkowego nastąpiła w pierwszym dniu roboczym po upływie terminu. Ale kiedy powinno się najpóźniej zlecić przelew?

Aby zdążyć w terminie z zapłatą podatku, wystarczy zlecić przelew do urzędu skarbowego 2 maja. Przy wykazywaniu spełnienia obowiązku podatkowego w terminie, nie ma bowiem znaczenia, kiedy środki wpłyną na konto urzędu. Liczy się po prostu data zaksięgowania przelewu wychodzącego z rachunku Klienta – tłumaczy Agnieszka Walczak-Karbowska, Naczelnik wydziału utrzymania i rozwoju kanałów w mBanku. Klienci posiadający rachunki internetowe, którzy mają możliwość realizacji transakcji w banku o każdej porze dnia i nocy, mogą więc złożyć dyspozycję przelewu podatkowego nawet kilka minut przed północą 2 maja. Doradzamy jednak, aby w trosce o własny spokój, wysłać przelew z większym wyprzedzeniem –  radzi Walczak-Karbowska.

Posiadacze bezpłatnego eKONTA w mBanku, zlecając przelewy w serwisie transakcyjnym, nie płacą za ich realizację – zarówno w przypadku transferów zwykłych, jak i podatkowych.

Źródło: mBank