Nie taki EFS straszny…

Dzięki niemu wszyscy składający wnioski do EFS-u będą mogli łatwiej poruszać się w gąszczu wytycznych, rozporządzeń, dokumentów i załączników, a także unikną najczęściej powtarzających się błędów.

W instytucjach uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pełna mobilizacja. Prześcigają się one w przygotowywaniu wniosków, co wcale nie należy do najprostszych zadań. Tymczasem stawka jest wysoka – EFS finansuje nawet do 100 procent wydatków kwalifikowanych. Dla małych i średnich przedsiębiorstw oznacza to możliwość przeszkolenia większej liczby pracowników, co jest niezmiernie istotne w obliczu integracji z Unią Europejską (wymóg kształcenia ustawicznego, ciągłego podnoszenia kwalifikacji oraz zmiany kwalifikacji). Bardzo często zdarza się, że wnioski są odrzucane z przyczyn formalnych, po wstępnej weryfikacji, co już na starcie zamyka drogę do funduszy unijnych. Szkolenie w WSFiZ jest ukierunkowane głównie na informowanie, jak uniknąć błędów, stanowiących główną przyczynę odrzucenia wniosku.

Szkolenie jest adresowane do przedstawicieli instytucji i organizacji, ubiegających się o pieniądze na realizację projektu wpisującego się w Sektorowy Program Operacyjny „Rozwój Zasobów Ludzkich”. Ma na celu podniesienie poziomu wiedzy uczestników szkolenia na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz zwiększenie skuteczności aplikujących w pozyskiwaniu środków z EFS.

W programie szkolenia przewidziano nie tylko zagadnienia dotyczące przygotowania projektu, struktury wniosku aplikacyjnego do EFS, procedur i kryteriów wyboru projektów, ale też praktyczne ćwiczenia w zakresie wypełniania wniosku o dofinansowanie planowanego projektu oraz informacje, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów (niejednokrotnie będących przyczyną odrzucenia wniosku przez instytucję kwalifikującą projekty do dofinansowania). Ten punkt szkolenia z pewnością będzie szczególnie użyteczny dla osób ubiegających się o środki w ramach działania 1.5 (Promocja aktywnej polityki społecznej poprzez wsparcie grup szczególnego ryzyka) i 1.6 (Integracja i reintegracja zawodowa kobiet) SPO RZL, w których termin składania wniosków upływa 31 grudnia 2004. Termin szkolenia pozwoli im na eliminację ewentualnych błędów i niedociągnięć w składanym wniosku.

W trakcie szkolenia uczestnicy będą mogli skonfrontować swój pomysł na działania z zapisami SPO RZL, przetransponować pomysł na koncepcję projektu i wykorzystać to do wypełnienia formularza wniosku aplikacyjnego.

Szkolenie jest prowadzone przez Barbarę Szczerbińską, praktyka doświadczonego w przygotowywaniu i realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej (członka Zespołu Pisania Projektów w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej), w prowadzeniu szkoleń specjalistycznych i konsultacji w zakresie pozyskiwania środków na dofinansowanie projektów, członka Regionalnego Komitetu Sterującego województwa podlaskiego.

Szczegółowy opis szkolenia, wraz z informacją na temat kosztów, zgłoszeń, programu znajdziecie Państwo na stronie internetowej WSFiZ: www.vizja.pl