Nie warto czekać do losowania

Liczba osób przystępujących do OFE charakteryzuje się znaczną sezonowością. Najwięcej klientów przystępuje do OFE w styczniu i lipcu.

Wynika to z losowań, które przeprowadzane są wśród tych którzy nie wybiorą  OFE zaraz po rozpoczęciu pracy. Przypomnijmy, że w losowaniu biorą udział tylko te OFE, które posiadają nie większy niż 10% udział w rynku pod względem wysokości zarządzanych aktywów i osiągnęły stopę zwrotu wyższą niż średnia ważona w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych publikowanych przez KNF.

Każdej osobie, która nie wybrała OFE w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS wysyła zawiadomienia, w których informuje o konieczności wyboru OFE. Jeśli mimo wszystko osoby te nie wybiorą OFE, ZUS przydziela je do funduszy w drodze losowania (ZUS przeprowadza losowania w ostatnim dniu roboczym stycznia i lipca każdego roku).  

Poniższy wykres przedstawia zmianę liczby członków OFE w poszczególnych miesiącach 2008 i 2009 roku.

W 2008 roku w lipcu i styczniu do OFE przystąpiło łącznie 67% uczestników. (proporcje te powinny być bardzo zbliżone również w bieżącym roku). W miesiącach tych największe OFE, czyli te które nie mogą brać udziału w losowaniu stają się szczególnie aktywne na rynku reklamowym. Strategia ta przynosi dobre rezultaty – AVIVA, ING i PZU pozyskują w okresach przed losowaniami najwięcej klientów. Nie zawsze są to jednak OFE, które mają najlepsze wyniki inwestycyjne. Warto o tym pamiętać podejmując decyzję o wyborze funduszu.

Źródło: Prego Finance