Nie widać końca sporu o bankową fuzję w Polsce

Jak podaje „Rz”, Komisja Europejska dostała od Ministerstwa Skarbu Państwa kolejny list w sprawie fuzji Pekao SA i BPH. Do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wpłynęła skarga polskiego rządu na decyzję Komisji dotyczącą połączenia włoskiego UniCredit i niemieckiego HVB. Nie znaczy to, że fuzja banków w Polsce została zablokowana. Komisja się na nią zgodziła i w każdej chwili może żądać sfinalizowania transakcji. Jeśliby do niej nie doszło, KE może pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości.

Ministerstwo Skarbu Państwa uważa, że występując do KE o zgodę na połączenie z HVB, UniCredit zataił treść umowy prywatyzacyjnej Pekao SA, która nie pozwala Włochom na kupowanie akcji innych polskich banków.

W konflikcie pojawił się jeszcze jeden dodatkowy wątek. UniCredit, przejmując akcje BPH, stał się pośrednio akcjonariuszem kolejnego powszechnego towarzystwa emerytalnego. Poprzez bank Pekao SA kontroluje Pekao Pioneer PTE, a za pośrednictwem BPH ma 10 proc. akcji największego na rynku Commercial Union PTE. Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych stwierdza, że ten sam podmiot może być akcjonariuszem tylko jednego towarzystwa emerytalnego.

Według przepisów, gdy dojdzie do sytuacji, w której podmioty związane kontrolują dwa PTE, mają one maksymalnie sześć miesięcy, by dostosować sytuację do wymogów ustawy. W praktyce oznacza to, że musi dojść do sprzedaży udziałów w jednym z towarzystw – czytamy.