Nieergonomiczne stanowiska pracy przyczyną chorób

Przeciążenie układu ruchu wynikające z nadmiernego obciążenia statycznego podczas długotrwałej pracy siedzącej prowadzi do występowania tzw. zespołów przeciążeniowych. Najczęstsze z nich są bóle kręgosłupa oraz niewydolność krążenia żylnego, a co za tym idzie uczucie ciężkości nóg, obrzęki podudzi – alarmuje dr n. med. Patrycja Krawczyk-Szulc z klinik medycznych LUX MED.

Potwierdzają to niepokojące wyniki ankiety Ergotest.pl. Jedynie 6% pytanych nie zauważa żadnych dolegliwości związanych z wielogodzinną pracą siedzącą. Reszta skarży się na różnego rodzaju przypadłości. Ciągłe bóle pleców i karku odczuwa 6% ankietowanych, 35% ma z nimi do czynienia często. Niewiele lepsza jest sytuacja z nadgarstkami pracowników biurowych, na ich ból skarży się odpowiednio: 3% i 20%. Problemy ze wzrokiem ma natomiast 8 na 10 badanych,

Specjaliści ds. ergonomii pracy wymieniają główne czynniki zwiększające ryzyko występowania bólów wśród pracowników biurowych. Oprócz wieku i płci zalicza się do nich nieodpowiednie siedzisko (pełna regulacja foteli występuje tylko w 22% przypadków), przebywanie przed ekranem monitora ponad 6 godzin w tej samej pozycji oraz ograniczoną aktywność fizyczną poza pracą.

Nawet drobnych dolegliwości, takich jak sztywny kark, ciężkie nogi czy obrzęki podudzi nie należy bagatelizować. Jest to pierwszy sygnał, że należy zmienić sposób wykonywania pracy i jej organizację oraz poprawić ergonomię stanowiska pracy. Wśród sposobów zapobiegających tym dolegliwościom należy wymienić m.in. aktywny wypoczynek, ćwiczenie wzmacniające mięśnie, wyposażenie biura w regulowany fotel, podnóżek, żelową podkładkę pod myszkę i inne ergonomiczne produkty – radzi Joanna Kamińska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB).

Wymieniane przez ekspertów dolegliwości występują częściej u kobiet. Aż 94% z nich odczuwa bóle pleców i karku. W przypadku mężczyzn na tę przypadłość skarży się 85% badanych. Ponadto, kobiety częściej odczuwają bóle oczu (kobiety 90%, mężczyźni 80%) i nadgarstków (odpowiednio: 69%, 57%)

Jak wiadomo praca przy stanowisku komputerowym nie spełniającym wymogów ergonomii może powodować różne bóle i dolegliwości, a w konsekwencji prowadzić do przewlekłych chorób. Wyniki ogólnopolskiego badania Ergotest są alarmujące i powinny przyczynić się do wzrostu zainteresowania zdrowiem i warunkami pracy osób spędzających większość czasu przy komputerze.

Ankieta online (www.ergotest.pl) została wypełniona w dniach 16 października 2007 r. – 6 października 2008 r. przez 18 638 respondentów, w ramach corocznej, ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Ergotest”, promującej bezpieczeństwo pracy biurowej.

Organizatorami akcji informacyjnej są Fellowes Polska i Polskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP. Partnerami merytorycznymi są Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy i Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. Patronem medycznym kampanii jest sieć centrów medycznych LUX MED.