Nieruchomości dla ludzi z pomysłami

Wśród nas jest pełno osób wprost kipiących mniej lub bardziej ambitnymi pomysłami. Pierwszy problem pojawia się gdy trzeba przekuć je w konkretne działania. Czasem na przeszkodzie w realizacji śmiałych planów, czy po prostu spokojnego rozwijania własnego hobby stają tak prozaiczne powody jak brak czasu, zapału, konsekwencji. Nie da się ukryć, iż  często poważną barierę stanowią finanse. W wielu przypadkach ograniczeniem jest też kwestia wolnej powierzchni.

Konsekwencją wysokiej kapitałochłonności nieruchomości jest fakt, iż jej powierzchnia jest w miarę możliwości efektywnie wykorzystywana. Większość nieruchomości oferowanych na rynku ma zatem już ściśle określone przeznaczenie. Zazwyczaj cała powierzchnia jaką dysponują jest już także urządzona pod konkretny cel. Nawet dokonanie uciążliwych przeróbek budowlanych nie sprawi, iż zyskamy gratisowe miejsce do własnego zagospodarowania. Jeśli jednak dobrze poszukać to na rynku możemy znaleźć przykłady nieruchomości, których potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany. W tym celu lepiej jednak opuścić duże miasto i poszukiwania skierować w kierunku zabudowanych działek poza jego granicami. Najczęściej zetkniemy się z sytuacją, w której dom znajduje się na dużej działce, a jej spora część pozostała do dzisiaj niezagospodarowana.

Nowy właściciel może wymyślić jak wykorzystać dostępną powierzchnię. Sad owocowy, drobiazgowo rozplanowany ogród, budowa budynku gospodarczego – to tylko kilka z niezliczonych możliwości. Czasem na działce można znaleźć opuszczone budynki gospodarskie, do których powrócić mogą zwierzęta, tym razem hodowane np. w celach rekreacyjnych. Opuszczona stodoła może okazać się świetnym miejscem pod mały rzemieślniczy warsztat, a z braku lepszych pomysłów w ostateczności może pełnić rolę przestronnego garażu. Zdarzają się także przypadki gdy i wewnątrz budynków można znaleźć nieużywane powierzchnie, z których przy odpowiednim podejściu do tematu i zainwestowaniu konkretnej kwoty uda się wykrzesać znacznie więcej. Sztandarowym przykładem są wszelkiego rodzaju strychy i poddasza, które z zarastających pajęczynami przestrzeni można przemienić w całkiem klimatyczne pomieszczenia.

Wybrane oferty nieruchomości z powierzchniami do swobodnego zagospodarowania zamieszczone w serwisie Otodom.pl, październik 2016 r.

Lokalizacja

Powierzchnia działki

Powierzchnia domu

Opis

Cena

Białków (lubuskie)

6 332 mkw.

220 mkw.

Dom wolnostojący gotowy do zamieszkania, powierzchnia działki daje duże możliwości zagospodarowania począwszy od utworzenia stawu np. do hodowli ryb bądź pod uprawę albo hodowli zwierząt, można również pomyśleć o agroturystyce.

580 000 zł

Józefów (mazowieckie)

4 404 mkw.

380 mkw.

Duży dom o ciekawej architekturze usytuowany na działce w drugiej linii zabudowy od drogi. Działka położona w pierwszej linii zabudowy od drogi stwarza nieograniczone możliwości zagospodarowania; możliwość budowy domu  lub wykorzystania na działalność gospodarczą.

2 590 000 zł

Wrocław (dolnośląskie)

430 mkw.

450 mkw.

Dom z 1991 roku, ok 300 mkw. powierzchni mieszkalnej i około 150 mkw. w przyziemiu (z osobnym wejściem). Spore możliwości zagospodarowania przyziemia (240 cm wysokości).

1 045 000 zł

Postomino (zachodniopomorskie)

19 300 mkw.

198 mkw.

Gospodarstwo rolne w skład którego wchodzą:
działka gruntu o pow. 0,58 ha zabudowana domem jednorodzinnym oraz dwoma budynkami gospodarczymi; działka gruntu o pow.  0,98 ha – grunty orne i łąki trwałe; działka o pow. 0.37 ha – nieużytki.

440 000 zł

Pniewo (podlaskie)

11 100 mkw.

255,8 mkw.

W obrębie działki znajdują się:- nowowybudowany dom (2008r.)- pow. całkowita 255,8 mkw.; – Pomieszczenia gospodarcze z lat 70-tych, wyremontowane i przebudowane na budynek mieszkalny w 2002 r.- pow. ok. 70 mkw. + pomieszczenia gospodarcze i garaż ok.70 mkw.; budynki gospodarcze; staw o pow.1050 mkw.; las o pow. 4700 mkw.; studnia głębinowa

690 000 zł

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

 

Zdobycie przestrzeni niezbędnej do realizacji własnych pomysłów według Agaty Polińskiej z serwisu Otodom.pl może okazać się dopiero początkiem przygody, a w pewnych przypadkach nawet nowym sposobem na życie. Część osób z czasem może pomyśleć o prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego, a swobodne rozwijanie specjalistycznych umiejętności pozwoli innym odkryć niszę, dla zapełnienia której warto będzie założyć firmę. Nawet jeśli jednak całe przedsięwzięcie miałoby się skończyć tylko na znalezieniu ujścia dla własnych kreatywności, to uczucie satysfakcji z tym związanej pozwoli uznać je za grę wartą świeczki. 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.